https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-zlinskem-kraji-se-loni-podarilo-zalesnit-rekordni-plochu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Zlínském kraji se loni podařilo zalesnit rekordní plochu

6.7.2020 00:50 | ZLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | vls.cz
Ve Zlínském kraji, který se už několik let potýká s kůrovcovou kalamitou a suchem, se loni podařilo zalesnit rekordních 2432 hektarů pozemků. Zalesněná plocha meziročně vzrostla o 794 hektarů a ve srovnání s ostatními kraji byla šestá největší. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem.
 

Na více než polovině nově zalesněných ploch ve Zlínském kraji lesníci loni vysadili listnaté stromy. Zabraly 1443 hektarů, převažoval mezi nimi buk. Jehličnany, které jsou vůči suchu méně odolné, vysadili na 989 hektarech, nejčastěji šlo o smrk. V posledních letech se tempo zalesnění v regionu kvůli těžbě kůrovcového dřeva i větrným kalamitám výrazně zvýšilo. V roce 2016 bylo v kraji zalesněno 1214 hektarů pozemků, v roce 2017 jich bylo 1264 a předloni už 1638.

Naopak těžba dřeva ve Zlínském kraji loni po několikaletém růstu klesla meziročně zhruba o 22 procent na 1,845 milionu metrů krychlových z rekordních 2,354 milionu metrů krychlových v roce 2018. Většina dřeva vytěženého loni ve Zlínském kraji připadla na takzvanou nahodilou těžbu, která zahrnuje odstraňování polomů a likvidaci stromů napadených škůdci. Nahodilá těžba v roce 2019 zahrnovala v regionu 1,572 milionu metrů krychlových.

Kůrovcová kalamita a sucho si ve Zlínském kraji vyžádaly v uplynulých letech zánik milionů stromů. Obnova zdevastovaných lesů, v nichž vznikají rozsáhlé holiny, potrvá léta a přijde odhadem na stovky milionů korun. Podle lesních hospodářů ve Zlínském kraji je kvůli kůrovci situace dlouhodobě nejhorší v okolí Rožnova pod Radhoštěm, Vsetína a v Hostýnských vrších.

Těžba dřeva ve Zlínském kraji se kvůli kalamitě několik předchozích let zvyšovala a správci lesů se potýkali s poklesem cen dřeva na trhu. Na druhou stranu musejí investovat do obnovy lesa. Například Lesy ČR loni v kraji vytěžily 572.000 metrů krychlových dřeva, z toho 362.000 metrů krychlových kůrovcového. Na konci loňského roku evidovaly v regionu 977 hektarů holin. Pro letošek plánovaly v kraji výsadbu 3,8 milionu sazenic lesních dřevin na 507 hektarech.

Česká republika se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JC

Joseph Chlor

6.7.2020 12:05
No a jak se bude sledovat a vyhodnocovat kolik z těch listnáčů přežilo (zimu, sucho, okus zvěří...) ?
Přindete se pochválit i tím ?
Odpovědět
mr

6.7.2020 16:16 Reaguje na Joseph Chlor
Pochválit se nedojdou, ale daňovým plátcům pošlou složenku za lesní škody. Myslíte si, že si jako kapři vypustí dobrovolně rybníky?
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

14.7.2020 13:16
Jen tak dál a houšť. Čím více budeme mít lesů tím lépe. Hlavně, aby ty vysázené stromky bez úhony přežily, chytly se a pěkně rostly.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist