https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-hledaji-v-lesich-za-brnem-pozustatky-lidskeho-hospodareni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci hledají v lesích za Brnem pozůstatky lidského hospodaření

2.3.2021 16:40 | BRNO (ČTK)
Výrobní areály zachycené severovýchodně od hradu Vildenberk na podkladu leteckých laserových dat (topex): č. 1–3 cisterny na vodu, č. 4 – hliník, č. 5 – výrobní objekt P002 (cihlářská pec), šipky – zahloubené objekty na hraně svahu, čárkovaně – kanál přivádějící vodu.
Výrobní areály zachycené severovýchodně od hradu Vildenberk na podkladu leteckých laserových dat (topex): č. 1–3 cisterny na vodu, č. 4 – hliník, č. 5 – výrobní objekt P002 (cihlářská pec), šipky – zahloubené objekty na hraně svahu, čárkovaně – kanál přivádějící vodu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci budou severně od Brna pátrat v lesích po historických pozůstatcích lidské hospodářské činnosti. Cílem projektu, který spojuje lesnictví s památkovou péčí a archeologií, je vytvořit postupy, jak podobné památky chránit. O projektu informovala Mendelova univerzita v Brně, jejíž vědci projekt vedou.
 

"V současné době procházejí lesy na území našeho státu kůrovcovou kalamitou nebývalých rozměrů, proto je téma ohrožení a poškozování antropogenních objektů v lese více než aktuálním tématem," uvedl Jan Kadavý z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity.

Vědci pomocí archivních map a leteckého laserového snímkování terénu nejprve vytipují pozůstatky lidské činnosti, jako jsou bývalé kamenolomy, pece na pálení vápna nebo zbytky starých rybničních soustav. Propojení těchto metod testují na třech experimentálních územích o velikosti pěti čtverečních kilometrů. Našli už na nich kamenolomy na slepence a droby, uměle navršené hromady hlíny a kamene, relikty rybniční soustavy, vodní nádrž a hráz, úvozy, milířiště nebo tři zaniklé středověké vesnice.

"Bohužel musíme konstatovat, že některé z vytipovaných objektů je dnes velmi těžké, především díky dosavadní lesnické hospodářské činnosti, identifikovat v terénu. Jedná se například o zázemí hradu Vildenberk, jehož severovýchodní prostor je značně znepřehledněn spadanými stromy a stopami po jejich následném odklízení," uvedl Kadavý.

Podobně jsou podle něj zdevastované zbytky staveb v místě zaniklé středověké vesnice Bezděčice. Vědci zaznamenali také stopy po nelegálních výkopech v prostoru zaniklé středověké vesnice Bohdalůvka a porušení hráze bývalého rybníka ve stejné lokalitě.

Výzkum je podle vědců ojedinělý také tím, že propojuje obory, které spolu dosud nespolupracovaly.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

2.3.2021 18:28
Záslužná činnost, hodná následování.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.3.2021 01:14
Například zaniklými rybničními soustavami by se dnes dalo velmi inspirovat. Vodní plochy jsou dnes velmi cenné, protože z prakticky každého kilometru čtverečního v posledních 50 letech zmizely až hektary vodních či vlhkých ploch drobných krajinných celků, což se negativně projevilo ve zvýšení průměrných teplot v krajině, ve zvýšení sekundární prašnosti v krajině i citlivosti krajiny na extrémy počasí, delšího sucha i většího nadbytku srážek. Obnovením aspoň částečně, původních rybníků, i za cenu buď výkupů a zbourání staveb, které byly mezitím na plochách těch rybníků postaveny nebo jejich obehnání ochrannými hrázemi by mohl být rychlejší a levnější způsob, jak navrátit do krajiny dostatek chybějící vodní a vlhké plochy než otrocké a leckdy partyzánské obnovování množství drobných krajinných celků. Navíc rybníky mohou ekologicky produkovat množství chutné a zdravé bílkovinné potravy, ryb a jejich produkce bude s postupujícím vylovováním moří čím dále významnější.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist