https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-nasli-v-trusu-kopytniku-z-milovicke-rezervace-plast-z-nedaleke-skladky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci našli v trusu kopytníků z milovické rezervace plast z nedaleké skládky

20.12.2022 18:49 | MILOVICE (ČTK)
Zdroj | Česká krajina
Ochránci přírody objevili v trusu velkých kopytníků v přírodní rezervaci v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku plasty. Mohou jim způsobit zdravotní komplikace. Plasty se do potravy kopytníků dostaly z nedaleké skládky komunálního odpadu v Benátkách nad Jizerou. ČTK o tom informoval ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Podle starosty Benátek nad Jizerou Karla Bendla (ODS) plasty v rezervaci nepocházejí z benátecké skládky, ale zřejmě jsou z pozůstatků černých skládek v okolí.
 

"Zkonzumování plastového sáčku může zhoršit průchodnost trávicího traktu zvířat a způsobit jim závažné zdravotní komplikace," uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky. Plasty objevili ochránci přírody při rozboru trusu kopytníků, který dělají při zjišťování přítomnosti parazitů.

Podle Dostála se plasty do rezervace dostaly ze zhruba kilometr vzdálené skládky komunálního odpadu v Benátkách nad Jizerou, kterou provozuje společnost AVE. "Z té při silnějším větru odlétávají igelitové tašky, mikrotenové sáčky, lehké plastové obaly na spotřební elektroniku, etikety z PET lahví a další plastový odpad," uvedl. Stopy plastu podle něj ochránci objevili v menším množství již v předchozích letech, poslední dva až tři roky se ale podle něj kvůli zvětšování skládky situace zhoršuje.

"Skladba skládky probíhá podle povolení, její činnost je monitorována ze strany města, kraje a české inspekce životního prostředí. Její životnost byla stanovena na počátku množstvím uloženého odpadu a poté bude rekultivována," uvedl Bendl. Skládka podle něj vznikla, aby zabránila černému skládkování. "Nepokládám za možné, aby se odpad z evidované skládky dostal až do rezervace, naopak to budou plasty právě z pozůstatků těch černých skládek," doplnil.

Plast může na zvířata podle Dostála působit dlouhodobě. "Zatím nemáme konkrétní případy zdravotních komplikací, ale to neznamená, že na ně už nepůsobí," uvedl.

S úklidem rezervace pomáhají ochráncům celoročně dobrovolníci. "Je to práce velmi nepříjemná, protože igelity se zachytávají do trnitých keřů, často několik metrů nad zemí," uvedl Dostál. Na skládkách podle něj končí i množství vytříděného odpadu.

Ochránci přírody vyhlásili na úklid rezervace také veřejnou sbírku, doposud se v ní sešlo přes 100 000 korun.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru v Milovicích v roce 2015. Se současnou rozlohou 350 hektarů je největší v České republice. Na otevřené stepi tam žije více než stovka zubrů, divokých koní a praturů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

20.12.2022 19:53
základní problém skládek je, že nemají vůbec být povoleny na komunální odpad. Ten patří pálit ve spalovnách. Je to velká ekonomická i ekologická zhůvěřilost. Ta v Mělníce už dávno mohla stát.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

20.12.2022 20:26 Reaguje na Slavomil Vinkler
No a jde dnes normálně spalovnu postavit? Kdo bude asi první vystupovat proti její výstavbě?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.12.2022 12:56
Mikroténový sáček je schopen vítr odnést desítky kilometrů a může pocházet
i ze svačiny obdivovatelů "rezervace"(obory). Být zvědavý na zubry a koně
ještě neznamená si vážit přírody a nezahodit do výběhu plasty. Ono i v ZOO
a pod kamerami jsou ve výbězích odpadky a v NP přetékající odpadkové koše.
Výchova k EKOlogii se zvrhla na EKOlogismus kladoucí důraz na jiné hodnoty,
než ty elementární zásady pobytu v přírodě. Zásada, co sis přinesl i odnes
je degradována instalací odpadních košů s výmluvou, že byl plný a tak odpad
odložili vedle něho, odkud ho roznesla zvěř a rozfoukal vítr. Železnou
plechovku časem sežere rez, sklo v řece kamení omele zpět na písek, ale
plast je věčný, byť je rozemlet na mikroplasty. Koně pouze napomohli k
rozmělnění plastu a alespoň to na rozdíl od želv, velryb a jiných tvorů
přežili. Ve formě mikroplastu už tak neškodné být nemusí a pak se budeme divit, proč máme my i zvířata nové nemoci. Jinak zřídit "rezervaci" někde bez předchozí likvidace skládky mi připadá poněkud licoměrné, když mi
ta skládka v přírodě deklarované jako "rezervace" nevadí a kritizuji pouze
následky neuklizené skládky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2022 13:44 Reaguje na Břetislav Machaček

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist