https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-pojmenovali-novy-rod-motylu-po-zaporne-postave-z-pana-prstenu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci pojmenovali nový rod motýlů po záporné postavě z Pána Prstenů

8.5.2023 02:16 | LONDÝN (ČTK)
Přírodopisné muzeum v Londýně.
Přírodopisné muzeum v Londýně.
Vědci pojmenovali nový rod motýlů po hlavní záporné postavě z trilogie Pán prstenů. Odborníci se rozhodli pro jméno Saurona, protože černé kroužky na oranžových křídlech hmyzu jim připomínaly jeho vševidoucí oko popsané v knihách J. R. R. Tolkiena. Informoval o tom server BBC News.
 

Přírodopisné muzeum v Londýně doufá, že neobvyklý název přitáhne pozornost k tomuto druhu a pomůže k dalšímu výzkumu.

Do nově pojmenovaného rodu Saurona byly zařazeny dva druhy motýlů, Saurona triangular a Saurona aurigera. Očekává se ale, že se k nim přidají další.

Jméno vybrala vědkyně a kurátorka motýlů v muzeu Blanca Huertasová. Ta je součástí mezinárodního týmu, jenž nový rod popsal v článku publikovaném ve vědeckém časopise Systematic Entomology.

Skupina 30 vědců z celého světa strávila deset let studiem motýlího podkmene Euptychiina. Odborníci analyzovali více než 400 různých druhů motýlů a využili pokroku v oblasti DNA k určení rozdílů mezi nimi na genetické úrovni i podle vzhledu.

Saurona triangula a Saurona aurigera nejsou prvními tvory pojmenovanými po Sauronovi. Na padouchovo zářící oko odkazují také jména hovnivála, žáby a dinosaura.

Tým objevil také další rod motýlů, který Huertasová pojmenovala Argenteria. To znamená stříbrný důl, a sice podle stříbrných šupin na křídlech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist