https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-v-praze-vyviji-dron-pro-vyuziti-v-zemedelske-vyrobe
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci v Praze vyvíjí dron pro využití v zemědělské výrobě

24.9.2022 00:50 | PRAHA (ČTK)
"Vzhledem k tomu, že se v podstatě jedná o cargo dron, bude možné toto zařízení také použít i pro bezkontaktní distribuci například léčiv či ochranných prostředků v oblastech se zvýšeným rizikem. V poslední době se ukazuje, že tento projekt najde uplatnění i mimo zemědělství," doplnil Hnízdil.
"Vzhledem k tomu, že se v podstatě jedná o cargo dron, bude možné toto zařízení také použít i pro bezkontaktní distribuci například léčiv či ochranných prostředků v oblastech se zvýšeným rizikem. V poslední době se ukazuje, že tento projekt najde uplatnění i mimo zemědělství," doplnil Hnízdil.
Na České zemědělské univerzitě (ČZU) vědci vyvíjí pracovní dron, který by měl najít využití v zemědělské výrobě i dalších oborech. Létající autonomní dron nazvaný Agronaut dokáže v autonomním režimu ošetřovat plodiny postřiky a lze ho osadit i různými pracovními zařízeními. ČTK to sdělil Petr Hnízdil z Technické fakulty ČZU, kde projekt vzniká. Plánuje se i komerční sériová výroba.
 

"Zařízení je navržené jako modulární platforma a nosič, které lze osadit různými měřicími či pracovními zařízeními," uvedl Hnízdil. O podobná zařízení je podle něj velký zájem hlavně mezi malými a středními farmami, o možném využití diskutují výzkumníci také například se sadaři nebo vinaři.

Vývoj se proto ubírá k vytvoření komerčního legalizovaného produktu a sériové výrobě, doplnil. Fakulta proto spolupracuje s Úřadem pro civilní letectví kvůli plnění požadavků pro komerční výrobu. Podle Hnízdila by konečná cena produktu neměla překročit 500 000 korun a plánuje se nabízet včetně softwarového řešení a školení.

"Vzhledem k tomu, že se v podstatě jedná o cargo dron, bude možné toto zařízení také použít i pro bezkontaktní distribuci například léčiv či ochranných prostředků v oblastech se zvýšeným rizikem. V poslední době se ukazuje, že tento projekt najde uplatnění i mimo zemědělství," doplnil Hnízdil. Sloužit by mohl například pro bezkontaktní distribuci léčiv nebo ochranných prostředků.

Na fakultě vzniká i projekt pozemního dronu ve spolupráci s Lesy ČR s názvem Foresthor, který by měl provádět údržbu v oblastech, kde probíhá nová výsadba stromů po kůrovcové kalamitě. "Zařízení je plně ekologické, bezemisní a napájené z obnovitelných zdrojů. Je osazeno autonomní jednotkou, nicméně konečnou kontrolu má stále člověk, volitelně pomocí i brýlemi pro virtuální realitu," dodal Hnízdil.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist