Vědci vyvinuli materiál, který prodlužuje účinnost přírodních antimikrobiálních látek
Produkce bioaktivních látek chrání rostlinu před hmyzem, býložravci, ale i řadou patogenů včetně bakterií a plísní. Proto bývají tyto látky z rostlin extrahovány a ve formě silic pak slouží k výrobě pesticidů, léčiv, doplňků stravy a kosmetických produktů. Například v zemědělství se používají jak při uchovávání potravin, tak ve vývoji ekologicky šetrných přípravků.
Tým Pavla Kloučka z ČZU s kolegy z Polytechnické univerzity ve Valencii vyvinul nový mezoporézní materiál pro řízené uvolňování těchto látek. Princip je, že vědci póry materiálu vyplnili aktivní látkou a uzavřeli pomocí "víčka" tvořeného sacharidy.
"Právě tyto sacharidy se při kontaktu s enzymy cizích mikroorganismů rozpadají a látka z pórů se okamžitě uvolňuje. Materiál tak vlastně funguje jako past, kterou spustí samotný mikroorganismus, podobně jako v rostlinách samotných," popsal Klouček, který vede katedru kvality a bezpečnosti potravin na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.
Antimikrobiální těkavé látky z rostlin jsou podle vědců patrně jedním z nejúčinnějších přírodních pesticidů a zabírají i v boji s takzvanou "černou plísní" napadající řadu plodin. V běžném prostředí se ale rychle odpařují, kvůli čemuž jejich účinnost postupně klesá. Právě to má nový přístup vyřešit.
Vědci v současnosti hledají partnery pro komerční využití vynálezu. Technologie je chráněna českým i evropským patentem.
reklama