https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-zadaji-zastavit-financni-pomoc-kongu-pokud-zrusi-moratorium-tezby-dreva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci žádají zastavit finanční pomoc Kongu, pokud zruší moratorium těžby dřeva

29.10.2021 10:51 | KINSHASA (ČTK)
Konžská ministryně životního prostředí se domnívá, že moratorium je neúčinné, protože nelegální kácení pokračuje.
Konžská ministryně životního prostředí se domnívá, že moratorium je neúčinné, protože nelegální kácení pokračuje.
Více než dvě desítky vědců požádalo dopisem dárce konžského lesního sektoru o pozastavení peněz, pokud vláda zruší moratorium na vydávání koncesí pro těžbu dřeva. V Kongu se nachází 60 procent druhého největšího deštného pralesa, takže je tato africká země klíčový hráč v boji proti klimatické změně, napsala agentura Reuters.
 

Konžská ministryně životního prostředí Ève Bazaibaová v červenci oznámila, že moratorium z roku 2002 bude zrušeno a že prověří se všechny platné těžební kontrakty, aby se do sektoru vnesl pořádek.

Vědci zaslali dopis se žádostí o pozastavení plateb hlavním dárcům, k nimž patří Evropská unie a agentury OSN. Podle autorů listu zrušení moratoria může mít "katastrofální dopad pro životní prostředí, klima i společnost".

"Komerční těžba, i když se jedná jen o vybrané druhy dřeva, je často začátek nezvratného procesu, který končí naprostým vykácením lesa," stojí v dopise. Doporučuje se v něm pozastavit finanční pomoc konžským vládním agenturám zabývajícím se ochranou lesa. Mezi signatáři jsou odborníci z Konga, Jihoafrické republiky, Británie a Nizozemska.

Profesor Corneille Ewango Ekokinya z univerzity v konžském městě Kisangani řekl, že konžská vláda musí nejprve zavést jasná pravidla lesního hospodaření. "Nelze dělat všechno najednou. Sektor je třeba nejprve připravit," prohlásil.

Bazaibaová se domnívá, že moratorium je neúčinné, protože nelegální kácení pokračuje.

Vyslanec EU v Kongu s vládním plánem souhlasil a nedávno řekl, že ho považuje za součást snahy obnovit kontrolu lesního hospodářství. Proti plánu nevznesli velké výhrady ani ochránci životního prostředí. Národní koordinátor konžské skupiny zabývající se ochranou klimatu Guy Kajemba v rozhlase minulý týden uvedl, že moratorium by mělo být zrušeno, protože vláda připravuje širší regulaci.

Bazaibaová oznámila, že Kongo plánuje zakázat veškerý vývoz dřeva a zavést další opatření, která přispějí k ochraně deštného pralesa. Ministryně ale novinářům nesdělila, kdy by se měl export zastavit. "Umožníme díky tomu nejen přirozenou obnovu, ale i program zalesňování, který sdílíme s našimi technickými, finančními a vývojovými partnery," uvedla Bazaibaová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

29.10.2021 15:57
to zní docela chytře, finanční pomoc Kongu zruší proto, aby netěžili lesní porosty? někdy mám dojem, že ty svoje " pecky" po sobě ani nečtou, ono pak by možná zjistili, jak je to hloupé ve svém důsledku.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.10.2021 18:55
Protože se kácí nelegálně, my budeme těžit legálně... Logika jak stehno!
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.10.2021 04:39 Reaguje na Karel Zvářal
To je ono pověstné foukání kozlům do pozadí v domění, že se jim narovnají rohy. Jen jsem si vzpomněl, kdo je autorem tohoto výrazu. Miloslav Šimek...jenž už nevím, jaký rozdíl je mezi politikem a takzvaným vědcem, který se vzhlíží v politikaření. Vytvářením nových a ještě větších “ trestných” klacků podobně jako bruselska politická “smetánka” ve jménu lepšího autoritářství
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist