Vědci zjišťují, proč v oblíbeném novozélandském zálivu přibývá žraloků bílých
Počet obyvatel oblasti Bay of Plenty, která se nachází kolem stejnojmenného zálivu na severu Severního ostrova, se každé léto prudce zvýší - krásné pláže totiž přitahují davy lidí. Rekreanti se však stále více obávají čím dál častějších návštěv žraloka bílého.
Nový Zéland naposledy zaznamenal smrtící útok tohoto predátora v lednu 2021 na severu země. Žraloci jsou však k vidění čím dál častěji a surfaři na pláži Mount Maunganui se na jaře jen těsně vyhnuli údajně 3,5metrovému zvířeti.
Nyní se vědci, odborníci na žraloky, experti zaměření na ochranu přírody a členové místního kmene snaží díky speciálnímu projektu pochopit změny, které způsobily stále častější výskyt tohoto druhu v zálivu Bay of Plenty.
Tým podle svého vůdce, mořského biologa Phila Rosse z univerzity ve Waikatu, doufá, že se mu podaří zjistit, zda je žraloků skutečně více, nebo jsou častěji pozorováni jednoduše proto, že je víc lidí ve vodě. Roli by také mohlo hrát oteplování oceánů, které může měnit migrační zvyklosti těchto paryb.
Podle Rosse je také třeba vyřešit otázku, zda se jedná o místní populaci žraloků bílých, kteří v zálivu a jeho blízkosti zůstávají natrvalo, nebo zda se jedná o migrující predátory, kteří zde stráví jednu letní sezónu, či jen proplouvají okolo.
Projekt naplno začne až v létě. Ke sledování žraloků existuje mnoho metod, včetně instalace speciálních kamer GoPro na mořské dno v blízkosti nádob s návnadou. Podle Rosse vědci takto běžně pozorují i ryby. "Používáme je tady už léta a začali jsme zaznamenávat velké bílé žraloky, kteří k nim připlouvají, aby se na ně podívali," dodal.
Se sestavením harmonogramu žraločího chování vědcům pomáhají i členové místního kmene "Mají spoustu znalostí o zálivu... nemáme žádné záznamy za posledních deset let nebo několik desetiletí, ale orální historie by nám mohla říct, jak se věci měnily v mnohem delším časovém horizontu," vysvětlil Ross.
S pozorováním mohou pomoci i rybáři, vodáci, surfeři či plavci, kteří budou moci nahrávat své fotografie a videa na speciální webovou stránku.
Jedním z cílů projektu je pomoci místní komunitě lépe ocenit a pochopit žraloky a zároveň zajistit větší bezpečnost lidí ve vodě.
"Váš toastovač je nebezpečnější než žralok a je více pravděpodobné, že vám ublíží. (Žraloci) tu vždycky byli a nejsou něčím, čeho byste se museli neustále bát," prohlásil Ross. "Ale pokud vidíte oblast, kde se krmí ryby nebo ptáci, není to místo, kam byste si měli jít zaplavat," dodal.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Karel Zvářal
5.9.2022 06:14Anyr
5.9.2022 09:44Největší naděje na zásah. :D
A já, jako Homo novus (https://i.pinimg.com/originals/25/98/47/259847104e639887cffa4ae680f17fa9.jpg) jim k tomu přeji, ze srdce, mnoho štěstí. :D XD