https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedec-porosty-sucho-tezce-zasahlo-nektere-stromy-letos-nepreziji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědec: Porosty sucho těžce zasáhlo, některé stromy letos nepřežijí

23.4.2020 00:30 (ČTK)
Stromy, které byly suchem postiženy už loni, by letos nemusely přežít. / Ilustrační foto
Stromy, které byly suchem postiženy už loni, by letos nemusely přežít. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | pxhere
Květen by musel být hodně deštivý, aby výrazně zmírnil dopady sucha na lesní porosty. Lesy na severu Čech suché období těžce zasáhlo, ohroženy ale mohou být i lokality v jiných částech republiky. Stromy, které byly postiženy už loni, by letos nemusely přežít. Řekl to Martin Kopecký z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Kopecký se zabývá zkoumáním lesního mikroklimatu. Dubnové sucho je podle nedávné analýzy meteorologů horší než v předchozích dvou letech.
 

"Pro celou republiku dosud nemáme sebraná data, objíždíme to dvakrát do roka. Zatím jsme byli například v národních parcích České středohoří a České Švýcarsko. A třeba ve srovnání se Šumavou jsou na tom severní Čechy opravdu špatně," uvedl Kopecký. "Pokud nenastane nějaká změna, tak to vypadá, že tam bude letošní sucho ještě horší než loňské, což je vidět právě v Českosaském Švýcarsku, kde se kalamita rozjela obrovským způsobem. Porosty tam odumírají jak působením sucha, tak i kůrovce," doplnil vědec.

Kopecký upozornil, že už loňské sucho bylo extrémní. "Třeba v Českém krasu loni buky, stromová dominanta, v létě shodily listí. Tak strom reaguje ve chvíli, kdy se snaží zastavit transpiraci, aby vydržel sucho. Uvede se do klidového módu. Pokud bude letošní rok suchý stejně, nebo víc, může nastat, že ty porosty prostě odumřou," řekl.

Nedávná chladná fronta podle jeho slov situaci nezlepšila. "To se v půdní vlhkosti v podstatě projeví jen ve svrchních vrstvách, což je důležité pro lesní byliny. Sucho je však takové, že se voda nedostane do spodních vrstev. Deficit se kumuluje, to co bylo, prostě nestačí doplnit zásoby vody, které jsou potřeba," uvedl.

Pro výrazné zlepšení by podle jeho slov musel být zbytek jara srážkově velmi nadprůměrný. "Navíc podle teplot už tady máme de facto začátek léta, na což rostliny také reagují. A zatímco loni bylo dost sněhu, letos je ho velmi málo. To znamená, že právě ve středních polohách, kde to závisí na sněhu, který postupně taje a doplňuje vláhu, nebylo letos skoro nic. To zhoršuje dopad sucha velmi výrazně," řekl Kopecký. Dodal, že prudkým oteplením zásoby sněhu na horách rychle odtají, což je další problém. "Pro rostliny je dobré, když vše odtává postupně a dosycuje to půdu," podotkl.

Přímo na lesních bylinách se nicméně sucho projevuje pomaleji. "Nedá se plošně říct, že nějaké byliny přímo ubývají kvůli extrémnímu suchu. Spíše reagují na to, že se porosty prosvětlují, tím jak usychá stromové patro, nebo pokud se vykácí, protože je suché," popsal vědec s tím, že na byliny mají vliv spíše emise oxidů dusíku. Byliny také podle jeho slov dovedou přežívat léta i za podmínek, které jsou k rozmnožování nepříznivé. "Takže reakce tohoto systému je relativně pomalá," dodal.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

24.4.2020 08:40
A co se dělá pro to, aby to tak nebylo?

Krom pár PR aktivit NIC!!!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2020 08:38 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Green deal.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

24.4.2020 08:43
Včera jsem jel na kolo a zase musel konstatovat, že nejvíc aktivit spojených s vodou jsou aktivity na odvodňování krajiny a její betonování a znepřírodňování.....

LIDSTVO BY SI MĚLO UVĚDOMIT CO TEDA CHCE............. TYHLE VĚČNÝ PINDY O TOM JAK JE TO ŠPATNÉ A PŘITOM NEDĚLÁME NIC JINÉHO NEŽ ŽE TO DÁL CÍLENĚ ZHORŠUJEME JE PROSTĚ VRCHOL SCHIZOFRENIE!!!!!!!!!!!
Odpovědět
Pa

PavelA

24.4.2020 11:34 Reaguje na Lukáš Kašpárek
tak z toho kola slez a běž něco dělat !!!!!!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2020 08:43 Reaguje na Lukáš Kašpárek
EU není "lidstvo", ale dělá zatím co může. Green deal nikdo jiný nevymyslel a neprosadil, jen Amíci taky silně snižují emise CO2, ale je to málo. Jeďte agitovat do Číny, ta je největší emitent a hlavně se tam každý týden otvírá jedna uhelná elektrárna.
Čína pálí víc uhlí, než ostatní svět dohromady, tam je zakopaný ten pes.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist