https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedecka-komise-zada-konec-uhli-do-roku-2033-uvedla-doporuceni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědecká komise žádá konec uhlí do roku 2033, uvedla doporučení

12.2.2021 13:58 | PRAHA (ČTK)
Komise uvedla několik doporučení. Žádá vznik harmonogramu pro rychlé odstavování uhelných zdrojů podle možností redukce vývozu a následného nahrazování novými zdroji a úsporami energie. Komise požaduje postupné odstavení jednotlivých uhelných zdrojů podle kritérií emisní intenzity - nejdříve mají končit zdroje s největší produkcí emisí na jednotku dodané energie.
Komise uvedla několik doporučení. Žádá vznik harmonogramu pro rychlé odstavování uhelných zdrojů podle možností redukce vývozu a následného nahrazování novými zdroji a úsporami energie. Komise požaduje postupné odstavení jednotlivých uhelných zdrojů podle kritérií emisní intenzity - nejdříve mají končit zdroje s největší produkcí emisí na jednotku dodané energie.
Foto | Pom2 / Flickr
Česko by podle komise pro životní prostředí Akademie věd ČR mělo odstoupit od uhlí do roku 2033. Pro nejrychlejší ze scénářů, o kterých v prosinci rozhodovala Uhelná komise, vědci uvedli několik doporučení. Vyplývá to ze stanoviska komise, které ČTK zaslala Akademie věd ČR. Uhelná komise vládě doporučila scénář, který počítá s koncem uhlí v roce 2038. Volila mezi roky 2033, 2038 a 2043. Vláda dosud nerozhodla.
 

Rychlý útlum uhlí je podle akademické komise hlavním opatřením, aby se Česko vešlo do svého "uhlíkového rozpočtu" a dostálo závazkům Pařížské dohody. Cílem dohody je udržení růstu globální teploty kolem 1,5 stupně oproti předindustriálnímu období.

Vědci uvádějí, že vývoj ekonomiky i studie hodnocení dopadů naznačují, že spalování uhlí přestane být konkurenceschopné ve výrobě energie v Česku kolem roku 2030. Odkazují na studii společnosti Bloomberg New Energy Finance, podle níž zvýšení evropského cíle pro snížení emisí skleníkových plynů ze 40 na 55 procent oproti roku 1990 zvedne cenu emisní povolenky do roku 2030 na 80 eur. "Ekonomicky optimální proto bude odstavit uhelné zdroje v České republice do roku 2030, většinu již do roku 2025," píše se ve stanovisku.

Komise uvedla několik doporučení. Žádá vznik harmonogramu pro rychlé odstavování uhelných zdrojů podle možností redukce vývozu a následného nahrazování novými zdroji a úsporami energie. Komise požaduje postupné odstavení jednotlivých uhelných zdrojů podle kritérií emisní intenzity - nejdříve mají končit zdroje s největší produkcí emisí na jednotku dodané energie. Vědci apelují i na "podstatné zvýšení" zdanění čistých výnosů z těžeb uhlí, podle stanoviska jsou pro vlastníky těžebních práv nezaslouženým výnosem.

Podle vědců jsou také nutná včasná opatření pro podporu oblastí dotčených útlumem. Doporučili i přijmout pozměňovací návrhy senátního Podvýboru pro regiony v transformaci k novele horního zákona, které zařadí mezi příjemce z úhrad za nerost krajské samosprávy. Komise je poradní orgán Akademické rady AV. Má 22 členů - odborníků z ústavů AV i mimo instituci. Předsedá jí genetik a ekotoxikolog Radim Šrám.

Materiál s doporučením Uhelné komise ukončit využívání uhlí pro výrobu tepla a elektřiny v roce 2038 byl v únoru stažen z jednání vlády. Resorty ho budou připomínkovat. Komise podmiňuje útlum včasnou náhradou uhelných zdrojů jinými a zajištěním energetické bezpečnosti. Zmínila dostavbu nových jaderných zdrojů podle stávajícího harmonogramu či úspěšné transformaci teplárenství. Vláda by pak měla každých pět let přezkoumat rozhodnutí. Do Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje by také mělo v příštích letech jít téměř 100 miliard korun.

Nejrychlejší scénář konce uhlí žádají ekologické organizace. Jako technicky možný ho vidí i ministr životního prostředí a jeden z předsedů Uhelné komise Richard Brabec (ANO), byť by podle něj byl asi o 150 miliard dražší. Pro rok 2033 jsou ministři za sociální demokracii, podobně se vyjádřil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle druhého předsedy komise, ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO), by neschválením doporučeného scénáře vláda popřela činnost komise.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

13.2.2021 11:11
Ti papaláši jsou úžasně zlatoústí. "..podle možností redukce vývozu a následného nahrazování novými zdroji a úsporami energie...."
Co si pod tím mám představit? Když nebudeme vyvážet uhelnou elektřinu jako špičkovou za x násobné ceny, tak uhláky zbankrotují okamžitě.
Nové zdroje jasou asi tak co? Mastodont v Dukovanech, na který není ani vypsaný tendr? Toho se nedožije asi už nikdo a OE se nestaví prakticky vůbec.
A ty úspory? Tady je jediná reálná možnost. Elektřinu brutálně zdražit (řádově o stovky procent) a úspory nastanou skutečně významné.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

13.2.2021 15:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Kupodivu i vy vidíte jakou slátaninu můžou zveřejnit vědci, kteří se zaštiťují Akademií věd.
Odpovědět
MG

Milan G

13.2.2021 11:23
Při vší úctě, jak rozumí energetice genetik a ekotoxikolog Radim Šrám? Při vší úctě jak rozumí energetice tito lidé?

Místopředsedové:

prof. Ing. Jaroslav Macháček, CSc. (Vysoká škola ekonomická v Praze)
RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc. (místopředseda AV ČR pro II. vědní oblast)
Členové:

Ing. Karel Aim, CSc. (Ústav chemických procesů AV ČR)
doc. RNDr. Jaroslav Boháč, DrSc. (Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích)
prof. RNDr. Tomáš Cajthaml, Ph.D. (Mikrobiologický ústav AV ČR)
doc. RNDr. Pavel Cudlín, CSc. (Ústav výzkumu globální změny AV ČR)
doc. PaedDr. Tomáš Hák, Ph.D. (Univerzita Karlova v Praze)
doc. RNDr. Jakub Hruška, CSc. (Ústav výzkumu globální změny AV ČR)
doc. RNDr. Miroslav Martiš, CSc. (Česká zemědělská univerzita v Praze)
RNDr. Pavel Mikuška, CSc. (Ústav analytické chemie AV ČR)
JUDr. Hana Müllerová, Ph.D. (Ústav státu a práva AV ČR)
doc. RNDr. Čeněk Novotný, CSc. (Mikrobiologický ústav AV ČR)
Ing. Martina Pásková, Ph.D. (Ministerstvo životního prostředí ČR)
RNDr. Petr Petřík, Ph.D. (Botanický ústav AV ČR)
doc. RNDr. Martin Pivokonský, Ph.D. (Ústav pro hydrodynamiku AV ČR)
prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc. (Česká zemědělská univerzita v Praze)
prof. MVDr. Jiří Rubeš, CSc. (Masarykova univerzita)
MUDr. Eva Rychlíková, Ph.D. (Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem)
RNDr. Pavel Sedlák, CSc. (Ústav fyziky atmosféry AV ČR)
doc. Ing. Josef Seják, CSc. (Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem)
doc. Ing. Petr Šauer, CSc. (Vysoká škola ekonomická v Praze)
Ing. Vlasta Švecová, Ph.D. (Ústav experimentální medicíny AV ČR)
Ing. Vladimír Ždímal, Dr. (Ústav chemických procesů AV ČR)

To je Komise pro životní prostředí a kolik z nich se vyzná v energetice? Domnívám se, že komise má svých opravdových a příslušejících problémů dost jako je třeba kůrovec, sucho a povodně, eroze atd.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

13.2.2021 14:13 Reaguje na Milan G
Připomněl bych vhodné rčení: "ševče, drž se svého kopyta"
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.2.2021 14:44 Reaguje na Milan G
U nás na vsi je proti i obecní pasáček a farář s kostelníkem.
Probrali to, spočítali a řekli, že uhláky lze vypnout už zítra.
V kostele se netopí, svítit lze věčným světlem a svíčkami. A ten
pasáček spí s dobytkem, ve stáji má teplo a vstává a chodí spát
podle východu a západu slunce. Taky on žádné uhlí nepotřebuje.
Až bude nedostat energie, tak nám to ti "vědci" jistě vysvětlí
proč. Jsou to mimochodem ti samí, co jsou i proti jiným věcem
dojednaným za dosavadní vlády. Uvidím, co budou prosazovat po
volbách a jak bude naše země vzkvétat.
Odpovědět
MS

Milan Smrž

18.2.2021 11:45 Reaguje na Milan G
Opravdu si myslíte, že energetika je jen o energetice? Týká se přece všech lidí a šech oblastí a navíc s přesahem do dalších generací. Emise, odpady, vypálené články, to nebude přece vyřešeno během pár let.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist