https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedecky-tym-objevil-u-antarktidy-vrak-lodi-endurance-polarnika-shackletona
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědecký tým objevil u Antarktidy vrak lodi Endurance polárníka Shackletona

12.3.2022 01:39 | PRETORIA (ČTK)
Shackletonova loď vyplula v roce 1914 a roku 1915 u Antarktidy uvázla v ledu a pak se potopila.
Shackletonova loď vyplula v roce 1914 a roku 1915 u Antarktidy uvázla v ledu a pak se potopila.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | State Library of New South Wales collection / Wikimedia Commons
Vrak plavidla Endurance z expedice Brita Ernesta Shackletona leží v hloubce 3000 metrů ve Weddellově moři. Objevili ho tam experti, kteří po vraku pátrali od začátku února na výpravě vyslané z Jihoafrické republiky k Antarktidě.
 

Shackletonova loď vyplula v roce 1914 a roku 1915 u Antarktidy uvázla v ledu a pak se potopila. Teď byla lokalizována v hloubce 3008 metrů zhruba šest kilometrů od pozice zaznamenané jejím kapitánem Frankem Worsleym.

O objevu vraku informoval ředitel pátrací expedice Mensun Bound. "Velice nás dojalo, když se nám podařilo zjistit pozici Endurance a pořídit její snímky," řekl. Podle něj se zdá, že je Endurance v dobrém stavu. Bound ji označil za "nejkrásnější dřevěný vrak, jaký kdy viděl". Ke stavu Endurance řekl, že "je ve vzpřímené poloze, vyčnívá z pískového dna, je neporušená a úžasně zachovalá; na zádi je vidět nápis Endurance, je to milník historie polární oblasti".

Bound dodal, že se nejedná jenom o minulost. "Přinášíme příběh Shackletona a Endurance veřejnosti a nové generaci, jíž bude svěřena ochrana polárních oblastí a naší planety. Doufáme, že náš objev pomůže zapojit mladé lidi a bude v nich inspirovat duch průzkumníků, odvahu a odhodlanost těch, kteří s Endurance vypluli k Antarktidě. Vzdáváme hold kapitánovi Frankovi Worsleymu, jehož detailní záznamy byly nedocenitelnou pomocí při lokalizování vraku," řekl Bound.

Historik Dan Snow řekl, že je loď neuvěřitelně zachovalá. "Na písčitém antarktickém dnu nejsou mikroorganismy ničící dřevo a voda tam má kvalitu destilované vody. Dokázali jsme pořídit velmi dobře zaostřené záběry," řekl. Z lodi nebylo nic vyzvednuto a nikdo se ničeho nedotýkal. Vrak je podle Snowa chráněn Smlouvou o Antarktidě, která Antarktidu označuje za nadnárodní území určené pouze pro vědecké účely. ČR má na Antarktidě polární stanici a v rámci smlouvy má poradní právo.

Organizátorem výpravy nazvané Endurance22 je charitativní organizace Falklands Maritime Heritage Trust, tým vede John Shears, který byl v roce 2019 u předchozího neúspěšného pokusu vrak lokalizovat. Na palubě ledoborce Agulhas II je 46 členů posádky a tým 64 expertů, mezi kterými jsou technici, polární vědci, meteorologové, archeologové a historici. Na cestu se vydali z Kapského Města, měsíc po 100. výročí Shackletonovy smrti. Zemřel 5. ledna roku 1922 a měl tehdy za sebou vedení tří britských expedic do Antarktidy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist