https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/verejnost-se-muze-zapojit-do-pripravy-aktualizace-programu-na-snizovani-emisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veřejnost se může zapojit do přípravy aktualizace programu na snižování emisí

9.10.2023 01:05 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nový postup snižování emisí látek, jako jsou například oxid siřičitý, oxidy dusíku, amoniak nebo těkavé organické látky, zajistí aktualizovaný Národní program snižování emisí. Jeho přípravou se nyní zabývá ministerstvo životního prostředí (MŽP), do aktualizace se může zapojit laická i odborná veřejnost. Své podněty může ministerstvu zaslat do 20. října, MŽP o tom informovalo na svém webu.
 

Aktualizace programu se zakládá na národní emisní projekci, kterou zpracovává Český hydrometeorologický ústav. Dokument předvídá vývoj emisí některých znečišťujících látek, zároveň porovnává jejich budoucí předpokládané množství s národními závazky ke snižování emisí těchto látek s ohledem na evropskou legislativu. Aktualizace se koná obvykle v pravidelných čtyřletých intervalech v souladu se zákonem o ochraně ovzduší.

Součástí návrhu aktualizace je mimo jiné analýza znečišťování i znečištění ovzduší. Z té vyplývá, že nejvíce emisí amoniaku produkuje zemědělství, nejvíce nemetanových těkavých organických sloučenin je z lokálního vytápění domácností.

Právě tvorbě emisí amoniaku je podle zpracované prognózy potřeba věnovat zvýšenou pozornost, protože jejich předpovídané budoucí množství se téměř rovná výši národního emisního závazku.

Návrh aktualizace si mohou lidé přečíst na webu MŽP, dostupné jsou i předchozí verze dokumentu. Podněty k aktualizaci mohou lidé posílat na e-mail npse@mzp.cz, využít k tomu mohou formulář. Souhrn obdržených příspěvků a okomentovaný výsledek veřejné konzultace bude současně s výsledným návrhem dokumentu zveřejněn na webových stránkách MŽP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

9.10.2023 04:55
jak je v článku uvedené se více předpokládá, než ví. Je to takový druh bezvědomí či mentálního obžerství...včerejšek byl, a zítřejšek si vysníme...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist