https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veterinari-odebrali-chovatelce-21-argentinskych-dog-ve-spatnem-stavu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veterináři odebrali chovatelce 21 argentinských dog ve špatném stavu

7.7.2021 00:26 | PRAHA (ČTK)
Loni dostali jihočeští veterináři meziročně víc podnětů ohledně welfare čili životní pohody zvířat. Šlo zejména o psy, kočky, množírny, nelegální chovy. Ilustrační foto
Loni dostali jihočeští veterináři meziročně víc podnětů ohledně welfare čili životní pohody zvířat. Šlo zejména o psy, kočky, množírny, nelegální chovy. Ilustrační foto
Foto | Smok Bazyli / Wikimedia Commons
Veterináři společně s policií, zástupci obce a ve spolupráci s útulky odebrali 21 argentinských dog chovatelce v Oldřiši u Blažejova na Jindřichohradecku. Psi byli ve špatném stavu, údajně ohrožovali obyvatele. Chov jednoho dospělého psa, tří fen a 17 štěňat byl v přívěsu o rozměrech 9x4 metry a okolním výběhu, sdělil tiskový mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
 

"Veterinární inspektoři provedli ve druhé polovině června na základě obdrženého podnětu na chov většího množství psů v nevhodných podmínkách u výše zmíněné chovatelky kontrolu. Psi měli podle podavatele podnětu opakovaně utíkat a ohrožovat místní obyvatele. Při kontrole v místě chovu bylo zjištěno hned několik porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání spočívající zejména v omezování napájení, omezování pohybu a nevhodných podmínkách chovu," uvedl mluvčí.

Část psů byla podle něj ve špatném výživovém stavu, psi měli také zdravotní problémy. "Některá zvířata vykazovala na těle čerstvá i starší zranění svědčící o tom, že v omezeném prostoru dochází k jejich vzájemnému napadání. V mobilním domě ležely neodklizené výkaly, ve výběhu okolo něj se nacházely nebezpečné předměty, o něž se mohla zvířata poranit. V době kontroly nebyla k dispozici napájecí voda," dodal. Veterináři po těchto zjištěních podali obci návrh na okamžité odebrání všech psů, k čemu došlo ve čtvrtek. Podle nich nejspíš nešlo o množírnu, ale o nezvládnutý chov. Chovatelce nyní hrozí pokuta ve správním řízení, které povede obec s rozšířenou působností až do půl milionu korun.

Loni dostali jihočeští veterináři meziročně víc podnětů ohledně welfare čili životní pohody zvířat. Šlo zejména o psy, kočky, množírny, nelegální chovy. Problémy museli řešit i v některých menších jatečních provozech, kvůli převozu zvířat na jatka nebo tomu, jak se s nimi na jatkách zacházelo. V jednom případě chtěli chovatelé odvézt na jatka krávu s vyhřezlou dělohou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rb

radim buffalo tobias

8.7.2021 14:16
jaksi jsem nepochopil tu zmíňku o krávě s vyhřezlou dělohou na jatka. to jako že to bylo špatně nebo co ? taková zvířata se přece vyřazujou z chovu, to je přece běžně praktikováno a je to známo.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist