https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veterinari-pocet-odlovenych-prasat-klesl-v-pololeti-mezirocne-o-13-4-procenta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Počet odlovených prasat klesl v pololetí meziročně o 13,4 procenta

31.8.2021 00:40 | PRAHA (ČTK)
Podle Vlastimila Waice z Českomoravské myslivecké jednoty jsou výkyvy v počtu odlovené černé zvěře v souladu s fungováním přírody.
Podle Vlastimila Waice z Českomoravské myslivecké jednoty jsou výkyvy v počtu odlovené černé zvěře v souladu s fungováním přírody.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Myslivci za pololetí podle veterinárních údajů odlovili 81 783 divočáků, což je meziroční pokles o 13,4 procenta. Je to ale více než v letech 2018 a 2019, kdy veterinární statistiky zaznamenaly za pololetí odlov zhruba 70 000 divočáků. Údaje ČTK poskytl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Veterináři nemají přímo statistiku odstřelených prasat, ale jen počtů vzorků, které jim povinně lovci posílají na vyšetření kvůli parazitu svalovci, jde navíc zatím o přibližné údaje.
 

Podle Vlastimila Waice z Českomoravské myslivecké jednoty jsou výkyvy v počtu odlovené černé zvěře v souladu s fungováním přírody. Když je semenný rok dubů a buků, který se objevuje jednou za několik let, je vždy prasat v přírodě více. "Například bachyně v takových letech jdou do chrutí (říje) dvakrát za rok i selata vyspívají tak rychle, že mladé bachyňky stihnou mít ještě v roce svého narození vlastní selata. Tento zvýšený přírůstek je třeba odlovit. Opačný vliv mají například tuhé zimy," uvedl Waic.

Dlouhodobě se podle něj v ČR při jarním sčítání nachází kolem 60 000 divočáků, loví se jich mezi 150 000 a 240 000 kusy za rok. "Černá zvěř má velmi dobrou reprodukční schopnost, má-li vhodné podmínky – a ty v Česku mimo jiné díky rozlehlým lánům energeticky vydatných plodin má. Důležité je, že stagnující celková populace prasat ukazuje, že myslivci jsou schopni přirozený přírůstek populace odlovit," doplnil Waic.

Myslivci loni podle dřívějších údajů SVS ulovili 181 894 divočáků, meziročně o 23,6 procenta méně. Loňský rok byl semenným rokem, podle Waice ale tehdy nebyla zvěř tolik přitahovaná k místům, kam myslivci prasata lákají. Je podle něj také možné, že ještě o rok dříve lovci ulovili tolik divočáků, že se jejich populace v lesích snížily.

Divočáci můžou přenášet africký mor prasat. V Německu a Polsku se tato choroba šíří. Čeští veterináři proto doporučují chovatelům obezřetnost. ČR je dva roky uznaná jako země prostá této choroby, byla prvním státem, kde se podařilo chorobu vymýtit. Odborníci se ale obávají, že je jen otázkou času, kdy se nemoc v ČR znovu objeví.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

V

Verdemont Pralesos

1.9.2021 11:37
Černá i jiná,, přemnožená'' zvěř, je za poslední rok či dva, vystresovaná spoustou návštěvníků lesů, tím pádem je výrazně těžší tuto odlovit. Pohybuje se už pozdě v noci a nad ránem, což znamená, že lovec, který chodí do zaměstnání, má velmi malou šanci se ke zvěři dostat, na tkzv loveckou vzdálenost, a potažmo kus úspěšně odlovit. Plus to, že vnadiště, používaná lovci jsou často terčem návštěvníků lesa a pseudoochránců přírody, včetně dalších loveckých zařízení, jako posedlý, kazatelny, krmiče, fotopasti, žebříky a jiné, to vše výrazně snižuje možnosti lovce být úspěšný, a poptávka po snižování stavů se tímto nesetkává s očekáváním.
Pokud si někdo myslí že je to jinak, nechť mi prosím předvede efektivnější, a pohodlnější způsob lovu.
Teoretických blábolů slyším a čtu často mnoho......
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

3.9.2021 00:28
Z článku:
"Dlouhodobě se podle něj v ČR při jarním sčítání nachází kolem 60 000 divočáků, loví se jich mezi 150 000 a 240 000 kusy za rok."
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

3.9.2021 00:31
Z článku:
"Dlouhodobě se podle něj v ČR při jarním sčítání nachází kolem 60 000 divočáků, loví se jich mezi 150 000 a 240 000 kusy za rok."
Odpovědět
V

Verdemont Pralesos

4.9.2021 15:42 Reaguje na Pavel Jeřábek
Není co dodat, jen to, že si to má možnost zkusit každý, kdo má o lovu černé pochyby, a hlavně by si to měli vyzkoušet pisálkové z řad velkých teoretiků
Nic víc nic míň
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.9.2021 08:53 Reaguje na Pavel Jeřábek
No a co vám na těch číslech vadí či není jasné?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist