https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veterinari-upozornuji-na-porusovani-opatreni-kvuli-africkemu-moru-prasat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veterináři upozorňují na porušování opatření kvůli africkému moru prasat

30.3.2023 20:11 (ČTK)
Ilustrační foto
Státní veterinární správa (SVS) v poslední době zaznamenala případy, kdy lidé porušují mimořádná veterinární opatření kvůli výskytu afrického moru prasat na Frýdlantsku. S chovateli bude zahájeno správní řízení o pokutě, uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Opatření platí od prosince loňského roku, od počátku výskytu se nákaza potvrdila u osmi uhynulých a jednoho uloveného divočáka.
 

Veterináři vytyčili kvůli nákaze uzavřené pásmo II o rozloze téměř 200 kilometrů čtverečních, ze kterého pochází všechny nálezy uhynulých nakažených prasat. Zasahuje do 28 katastrálních území. Na základě mimořádných opatření veterináři zakázali přesun domácích prasat do uzavřeného pásma s výjimkou přesunu zvířat na jatka.

Na oblast navazuje oblast uzavřené pásmo I, které zahrnuje 531 kilometrů čtverečních a 65 katastrálních území. Přesun domácích zvířat je v něm rovněž povolen pouze na jatka. Krajská veterinární správa může na základě žádosti povolit výjimku k přesunu prasat do uzavřeného pásma z oblasti mimo vytyčenou oblast.

Veterinární správa opakovaně vyzývala myslivce a chovatele domácích prasat k dodržování zásad biologické bezpečnosti. U domácích prasat se nákaza zatím nepotvrdila. Za porušení mimořádných veterinárních opatření hrozí fyzické osobě pokuta do 50.000 korun, právnické osobě může být uložena pokuta do dvou milionů korun.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená prasata se musí utratit. Největším zdrojem nákazy jsou uhynulé kusy divočáků, proto je myslivci vyhledávají. Virus je velice odolný, a to i vůči nízkým teplotám, například v mraženém mase může přežívat i několik let. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, podle ředitele liberecké veterinární správy Romana Šebesty ale mohou být přenašeči nákazy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

6.4.2023 08:13
v článku mi chybí informace o tom, kdo vlastně to nařízení porušil a jakým způsobem. info o ploše uzavřených oblastí je čtenáři k čemu ? článek o ničem.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist