https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veverka-kouse-celni-stranou-a-dalsi-uzitecne-tipy-americkych-parku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

WP: Veverka kouše čelní stranou a další užitečné tipy amerických parků

30.4.2023 01:32 | WASHINGTON (ČTK)
"Většina veverčích kousnutí pochází z přední strany veverky, tedy z jejího 'kousacího konce'." Tak začíná pasáž o bezpečnosti, která mimo jiné připomíná, že v národních parcích byste nikdy neměli krmit zvířata.
"Většina veverčích kousnutí pochází z přední strany veverky, tedy z jejího 'kousacího konce'." Tak začíná pasáž o bezpečnosti, která mimo jiné připomíná, že v národních parcích byste nikdy neměli krmit zvířata.
Foto | Dawn / Flickr
Americké národní parky jsou známé majestátní, malebnou krajinou, přírodními poklady a vtipným, zhusta až absurdním způsobem, jakým služba NP poskytuje informace návštěvníkům. Píše o tom zpravodajský server The Washington Post.
 

Ať už jde o praktické rady v nepraktickém kabátě ("Abyste se vyhnuli davům, navštivte oblasti, kde nejsou takové davy.") nebo odvolávky na populární kulturu (fotografie odpočívajícího sviště s popiskem: "Právě jsem si nechal udělat test DNA. Ukázalo se, že jsem stoprocentní brambora."), příspěvky správy národních parků na twitteru, instagramu a facebooku se často virálně šíří a získávají kultovní status.

Matt Turner, který svého času pracoval jako průvodce a tlumočník v parcích, a nyní spravuje sociální sítě národních parků, je přesvědčený, že právě příspěvky využívající humor nebo popkulturní odkazy nejvíc rezonují - a díky tomu se k návštěvníkům dostanou cenné rady, kterým by jinak nemuseli věnovat pozornost.

Jednou z takových rad je: "Nezkoušejte hladit ty chundelaté krávy." Když lidé z parků mluví o "chundelatých krávách", myslí tím bizony - a těm je skutečně lepší se vyhnout. Bizoni v Yellowstonském parku zraní víc lidí než kterékoli jiné zvíře; během tříměsíčního období v loňském roce nejméně tři. "V národních parcích si nepoplácáte bizona, ale bizon si může poplácat vás (když budete moc blízko)," dodává vzkaz strážců parku na twitteru.

"Většina veverčích kousnutí pochází z přední strany veverky, tedy z jejího 'kousacího konce'." Tak začíná pasáž o bezpečnosti, která mimo jiné připomíná, že v národních parcích byste nikdy neměli krmit zvířata. Svoje jídlo si pečlivě ukládejte, odneste po sobě odpadky a udržujte bezpečnou vzdálenost od zvířat.

"Když narazíte na medvěda, nikdy se nesnažte srazit pomalejšího kamaráda na zem, i když máte pocit, že vaše přátelství už je za zenitem." Tato rada je krom zamyšlení nad silou přátelství především praktickým pokynem, co nedělat při blízkém setkání medvědího druhu. Tedy jak dodává další příspěvek: "Jakkoli jde o vzrušující okamžik, je třeba mít na paměti, že medvědi v národních parcích jsou divocí a mohou být nebezpeční."

Lasice hranostaj vypadají roztomile, ale pod sladkým kukučem a hebkou kožešinou se skrývá tvoreček, který umí být pěkně zuřivý a teritoriální. Aneb, jak píše správa národních parků: "Věděli jste, že když si podržíte lasici hranostaj u ucha, uslyšíte, jaké to je, když na vás zaútočí lasice hranostaj?"

Vyvarovat byste se měli i intimnějších pokusů o sblížení. "Jak už jsme psali u mnoha věcí, na které v národním parku narazíte, ať už je to sytě žlutý slimák, neznámá houba, anebo velká ropucha se zářícíma očima - prosím, nezkoušejte je olíznout." Toto varování správa parků zveřejnila poté, co se rozšířila zpráva o údajně psychedelických účincích sekretu jistého druhu ropuch žijících v Sonorské poušti.

A na toto téma volně navazuje i o něco méně vážně míněná rada: "Nikdy nezkoušejte chytat sněhové vločky na jazyk, dokud všichni ptáci neodletěli na jih."


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

30.4.2023 12:39
:D:D Dobře, to pobavilo, dík :D

Ovšem, někdo se asi chytí za hlavu, že "hloupí Američané", ale mládeži, kdybyste věděli, co tu u nás v Krkonoších potkáváme za jelita... ano, české NP by se měly inspirovat a podobné návody poskytovat taktéž :D
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

30.4.2023 15:24
Návod na použití přírody. Geniální.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist