https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vice-nez-polovina-tygru-zachranenych-z-chramu-v-thajsku-uhynula
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Více než polovina tygrů zachráněných z chrámu v Thajsku uhynula

17.9.2019 00:30 (ČTK)
Více než polovina ze 147 tygrů, které veterináři před třemi lety odvezli z thajského buddhistického chrámu podezřelého z nelegálních praktik se zvířaty, uhynula. / Ilustrační foto
Více než polovina ze 147 tygrů, které veterináři před třemi lety odvezli z thajského buddhistického chrámu podezřelého z nelegálních praktik se zvířaty, uhynula. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Více než polovina ze 147 tygrů, které veterináři před třemi lety odvezli z thajského buddhistického chrámu podezřelého z nelegálních praktik se zvířaty, uhynula. S odvoláním na oficiální činitele o tom informoval zpravodajský server BBC News.
 

Chrám, který leží západně od Bangkoku v provincii Kánťanaburí, choval tygry od konce minulého století a využíval je jako placenou atrakci pro turisty. Při prohlídce chrámu policie zadržela mnichy, kteří se pokoušeli uprchnout se zásobou tygřích kůží a v mrazničkách bylo nalezeno 40 mrtvých tygřích mláďat.

Podle ochránců zvířat neměly šelmy náležité podmínky k životu, byla jim podávána sedativa, aby si je návštěvníci mohli pohladit, a strava neodpovídala jejich potřebám. Ani odvezení tygrů z chrámu ale neznamenalo jejich záchranu. Od roku 2016, kdy úřady tygry zabavily, jich už 86 uhynulo.

Podle služby pro správu thajských přírodních parků mnoho tygrů uhynulo na virovou chorobu poté, co byli oslabeni stresem z přemístění. Další příčinou byly také genetické problémy spojené se vzájemným pářením v rámci skupiny.

Ochránci přírody nicméně vyjádřili pochybnosti, zda úřady přemístily tygry do vhodných podmínek. Podle ochránců nebylo rozumné odvézt tolik tygrů najednou, protože vláda neměla dostatek prostředků ani možností přemístit je do dostatečně velkých prostor a zajistit jim odpovídající léčbu, stravu a čistou vodu.

Mniši mezitím popírají obvinění z týrání zvířat, nelegálního obchodu s tygřími mláďaty a částmi tygřích těl, a nelegálního množení v době, kdy byli tygři v jejich péči. Chrám je od roku 2016 uzavřený pro veřejnost a běží několik soudních procesů.

Thajsko je dlouhodobě považováno za centrum ilegálního obchodu s živočichy a rostlinami, včetně slonoviny. Na místních tržištích lze často nalézt exotické ptáky, savce a plazy, z nichž mnozí patří mezi ohrožené druhy, uvedla agentura Reuters.

Mezinárodní organizace PETA (Lidé pro etické zacházení se zvířaty) v době odebrání tygrů uvedla, že chrám byl "peklem pro zvířata", a vyzvala turisty, aby přestali navštěvovat zvířecí atrakce ve vlasti i v zahraničí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist