https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vice-nez-polovine-ze-vsech-palem-na-svete-hrozi-vyhynuti-tvrdi-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Více než polovině ze všech palem na světě hrozí vyhynutí, tvrdí studie

27.9.2022 10:10 | LONDÝN (ČTK)
Palmy jsou obrovská čeleď rostlin, které poskytují milionům lidí potravu, pití a přístřeší. Mají řadu využití, lze z nich vyrábět palmový i kokosový olej, rostou na nich datle či kokosové ořechy a používají se například při výrobě nábytku, kaučuku, oleje a provazů. V tropech tyto rostliny slouží také jako stavební materiál pro domy či jako léky.
Palmy jsou obrovská čeleď rostlin, které poskytují milionům lidí potravu, pití a přístřeší. Mají řadu využití, lze z nich vyrábět palmový i kokosový olej, rostou na nich datle či kokosové ořechy a používají se například při výrobě nábytku, kaučuku, oleje a provazů. V tropech tyto rostliny slouží také jako stavební materiál pro domy či jako léky.
Foto | Forest and Kim Starr / Flickr.com
Více než tisícovce druhů palem hrozí vyhynutí, uvádí studie, o které informoval server BBC News. Vědci použili umělou inteligenci k posouzení rizik pro celou čeleď palem, od vysokých stromů až po popínavé rostliny. Tyto údaje jim umožnily získat mnohem lepší představu o tom, jaké množství a které druhy jsou ohroženy.
 

"Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom ochránili biologickou rozmanitost, která zahrnuje více než tisíc druhů palem, o nichž nyní víme, že mohou být ohroženy," uvedla vedoucí studie Sidonie Bellotová z londýnské Královské botanické zahrady. Dodala, že je třeba podniknout kroky k ochraně rostlin v terénu a shromáždit o nich více údajů, což se neobejde bez lidí, kteří žijí v oblastech, kde palmy rostou, a kteří je denně využívají.

Palmy jsou obrovská čeleď rostlin, které poskytují milionům lidí potravu, pití a přístřeší. Mají řadu využití, lze z nich vyrábět palmový i kokosový olej, rostou na nich datle či kokosové ořechy a používají se například při výrobě nábytku, kaučuku, oleje a provazů. Obzvlášť velký význam mají pro komunity lidí žijících v tropech, kde tyto rostliny slouží také jako stavební materiál pro domy či jako léky.

Vědci se obávají rizika vyhynutí méně známých divokých příbuzných oblíbených okrasných nebo komerčně pěstovaných palem. Tvrdí, že divoké rostliny jsou pro místní obyvatele neocenitelné, ale mohly by zmizet ještě předtím, než bude poznán jejich plný potenciál.

Oficiální hodnocení rizika vyhynutí je časově i finančně náročné, což vedlo tým v čele s vědci z londýnské Královské botanické zahrady k tomu, že k výzkumu použili strojové učení. Z jejich údajů vyplynulo, že více než tisícovce druhů, tedy zhruba 50 procentům všech palem, hrozí vyhynutí.

"Díky těmto předpovědím můžeme pomoci stanovit priority v oblasti ochrany přírody a zaměřit se na další ochranu druhů v zemích, kde jsou nejvíce ohroženy," uvedl výzkumník Steven Bachman.

Tým označil Madagaskar, Papuu-Novou Guineu, Filipíny, Havaj, Borneo, Jamajku, Vietnam, Vanuatu, Novou Kaledonii a Sulawesi za prioritní oblasti pro ochranu palem.

Palmy jsou nejznámější skupinou rostlin v tropech a zároveň jednou z nejužitečnějších, uvedl vědec Rodrigo Cámara-Leret z Curyšské univerzity, který se na studii podílel. Výzkum podle něj poskytuje mnohem lepší představu o tom, jaké množství a které druhy palem jsou ohroženy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

27.9.2022 12:06
Aspoň nebudeme jíst ten palmový olej, když už nebude.
Sádlo je sádlo, už babička to říkávala.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

27.9.2022 14:25 Reaguje na Michal Uhrovič
Péct mramorovanou bábovku místo s olejem se sádlem, no nevím, jak by Vás babička pochválila.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

27.9.2022 17:43 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Bábovka s palmovým olejem taky asi nebude nic moc.
U nás roste řepka, tak proč ji nepoužít
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

27.9.2022 18:44 Reaguje na Michal Uhrovič
Bábovka dycinky se sádlem, na druhou stranu není sádlo jako sádlo - je třeba ho umět vyškvařit!-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

27.9.2022 21:11 Reaguje na Jakub Graňák
Moc by mě zajímalo, jak byste to sádlo v těstě rozmíchal. Tam fakt jedině olej. A vím o čem mluvím, protože doma teď vařím a peču jedině já. A co se týče pečení, tak pravidelně každý týden v pátek odpoledne, aby byla na víkend nějaká buchta.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

29.9.2022 17:49 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Sádlem se vymazává forma vy chytrej, do těsta patří máslo...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist