https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/viden-cistirna-odpadnich-vod-by-mela-byt-po-roce-2020-energeticky-nezavisla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vídeň: čistírna odpadních vod by měla být po roce 2020 energeticky nezávislá

27.1.2017 15:11 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vídeňská čistírna odpadních vod po roce 2020 sníží objem zbytkových odpadních látek a stane se energeticky nezávislá – vyrobí více elektřiny i tepla než sama spotřebuje. Na ilustračním obrázku vizualizace vídeňské čistírny odpadních vod.
Vídeňská čistírna odpadních vod po roce 2020 sníží objem zbytkových odpadních látek a stane se energeticky nezávislá – vyrobí více elektřiny i tepla než sama spotřebuje. Na ilustračním obrázku vizualizace vídeňské čistírny odpadních vod.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | LBS-ebswien
Vídeň za plného provozu modernizuje hlavní čističku odpadních vod (ČOV). Rozšířená ČOV po roce 2020 sníží objem zbytkových odpadních látek a stane se energeticky nezávislá – vyrobí více elektřiny i tepla než sama spotřebuje. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.
 

Podobně jako v Praze, i ve Vídni probíhá modernizace a rozšíření hlavní čističky odpadních vod. Vídeňská ČOV, která je v provozu od roku 1980, má již první fázi rozsáhlé přestavby za celkem 250 milionů euro za sebou. Vznikly zde nové sedimentační nádrže na mechanické čištění vody i nová zařízení na biologické čištění, která jsou energeticky efektivnější a jejich provoz levnější. Modernizace navíc sníží emise městem vlastněné čističky o 40 000 tun ekvivalentu CO2 ročně.

V polovině letošního roku začne na nově uspořeném místě výstavba moderního kalového zařízení. V něm jsou z vody odstraňovány organické nečistoty. Ve Vídni jich takto ročně nashromáždí až dva miliony metrů krychlových. Tyto kaly zahřáté na teplotu 38 °C poputují na 25 dní do šestice uzavřených nádrží. Vídeňané takto vedle odpadní látky určené k likvidaci získají ročně navíc 20 milionů kubických metrů bioplynu. Ten prostřednictvím plynových motorů a generátorů vyrobí potřebný elektrický proud pro celou čističku, ale také teplo pro vytápění a ohřev vody. Teplárna v čističce tak dosáhne více než 80% celkové energetické účinnosti.

Do hlavní vídeňské čističky ve čtvrti Simmering každou sekundu z celé Vídně přitéká přes 6 400 litrů odpadních vod, přičemž denně odebere přes 100 tun nečistot. Ročně spotřebuje kolem 63 GWh elektřiny, což je přibližně 1 % spotřeby celé Vídně. Nová zařízení od roku 2020 sníží objem zbytkových odpadních látek k likvidaci a čistírna sama bude dokonce vyrábět 78 GWh elektřiny.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
red
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KB

Karel Břicháček

23.2.2017 17:55
Levná elektřina

Dobrý den,

pokud chcete výrazně ušetřit na elektřina využijte online srovnání všech dodavatelů v ČR včetně neveřejných nabídek elektřiny na adrese: http://nasetreno.cz/energie-porovnani-ceny-plynu-a-elektriny/elektrina/
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist