https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/viden-vyuziva-destovou-vodu-jako-prirodni-klimatizaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vídeň využívá dešťovou vodu jako přírodní klimatizaci

30.3.2017 04:04 | PRAHA (Ekolist.cz)
Okolo celého bytového komplexu je vybudován systém žlábků, který zachycuje dešťovou vodu, která je vedena do zásobníků.
Okolo celého bytového komplexu je vybudován systém žlábků, který zachycuje dešťovou vodu, která je vedena do zásobníků.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Siedlungsunion
Dešťová voda ve městech může být problém, zejména když přijdou silné přívalové deště. Dešťová voda ale také může ve městě sloužit. Jako přirozenou klimatizaci se ji snaží využít u vídeňských novostaveb na Süßenbrunner Straße. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.
 

Okolo celého bytového komplexu je vybudován systém žlábků, který zachycuje dešťovou vodu, která je vedena do zásobníků. Cílem je, aby voda v bytovém komplexu zůstala co nejdéle. Soustava má za úkol v horkých letních měsících držet vodu v bezprostřední blízkosti bytového komplexu a přispívat k jejímu vlhčímu prostředí tak, aby působila jako přírodní klimatizace.

"Klima, které zde pak vzniká, je příjemnější a samozřejmě i vlhčí, než jaké by zde bylo za normálních okolností. Vzniká díky odpařování vody studenější prostředí. Klima je pro všechny pak příjemnější," popisuje cíl přírodní klimatizace vedoucí projektu Oliver Vollgruber. Projekt byl realizován v bytových domech ve vídeňské Donaustadt a obdržel Ekologickou cenu města Vídně za rok 2017.

Okapy přebytečnou vodu ze střech odvedou do žlábků a ty do zásobníků.
Okapy přebytečnou vodu ze střech odvedou do žlábků a ty do zásobníků.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Siedlungsunion

S dešťovou vodou se pracuje už na střechách domu. Zde je vybudován vícevrstvý systém pro zadržování vody. Jedna vrstva je tvořena jemným štěrkem a rostlinami, které vodu zadržují. Pod touto vrstvou se nachází speciální zadržovací vrstva, která svou strukturou připomíná plato od vajíček a která vodu propouští jen velmi pomalu do okapů. Okapy pak přebytečnou vodu odvedou do žlábků a do zásobníků.

Čím pomaleji tento proces probíhá, tím lépe, neboť dochází k ochlazování vypařováním. V poslední fázi je umožněno vodě vsáknout se do země a do spodních vod.

Přečtěte si článek Dánskou Kodaň opakovaně vyplavily přívalové deště. A tak se město mění. Možná by vás mohl zaujmout článek Cenu za dokonalé využívání dešťové vody na zahradě získal Jaroslav Sudareklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist