Video z českých kožešinových farem ukazuje týrání zvířat, kontroly ho zjistit neumí
Podle ochránců zvířat je v zahraničí běžná praxe, že důkazní video pořídí někdo anonymně a poskytne je nějaké velké organizaci na práva zvířat. Stejně tak to bylo s videem, kterým chce spolek OBRAZ - obránci zvířat způsobit zákaz kožešinových farem. Jejich video (viz níže) ukazuje drastické záběry zubožených zvířat. „To, co je na snímcích, je samozřejmě v rozporu s českou legislativou,“ říká tiskový mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Zájem Ekolistu a dalších médií vzala SVS jako podnět k neohlášeným kontrolám na farmách. Jenže jak se ukazuje, kontroly jsou bezzubé.
Jak upozorňuje Petr Pejchal ze SVS, počty faremních chovů se rok od roku snižují. Ještě loni bylo evidováno 14 farem, letos jen 13 (respektive 12, nepočítáme-li farmu s býložravci). Na postupu aktivistů se mu trochu nelíbí, že nepostupovali v souladu se zákonem. „To znamená upozornit na týrání a přivolat Policii České republiky, nebo Krajskou veterinární správu a vystupovat v celé věci jako svědek,“ myslí si Petr Pejchal. „To nebylo úplně možné, protože jsme snímky dostali anonymně a u pořízení jsme přímo nebyli," vysvětluje Marek Voršilka za OBRAZ. "A pak je také problém, že SVS kontroluje, jestli jsou klece velké podle legislativní normy a zda mají zvířata co pít. Kontrola se navíc předem hlásí a inspekce pak nic nezjistí,“ namítá Marek Voršilka.
Jeho slova potvrzuje reportáž TV Nova z 20.3., ve které inspektor SVS popisuje, že z neohlášené kontroly si farma nemusí dělat hlavu. Prostě na zvonění nikdo neotevře a žádná kontrola se nekoná. Inspektoři proto předem volají a domlouvají si návštěvu. Při předem ohlášené kontrole pak ale žádné pochybení zpravidla nezaznamenají. V době přípravy článku měl mluvčí SVS k dispozici závěry dvou namátkových inspekcí, ani jedna nezjistila nějaké pochybení.
Podle obránců zvířat je jediné systémové řešení - kožešinové chovy prostě zakázat. Oslovili proto ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) s žádostí o zákaz chovu kožešinových zvířat. Aktivisté poukazují na zbytečnost utrpení zvířat, protože žijeme v době, kdy lze kožešinu velmi dobře napodobit pomocí syntetických materiálů a pravá kožešina je zcela zbytná. „Nebráním se tomu se letos podívat na parametry pro chov kožešinových zvířat,“ říká Marian Jurečka. Podle něho není důvod chovy kožešinových zvířat hned rušit a chce jít cestou zpřísnění podmínek chovu tak, aby měla zvířata dobré podmínky a netrpěla.
OBRAZ – obránci zvířat s tímto nesouhlasí. „Už současné klece na farmách jsou legální. Problém je, že se do nich zavírají zvířata, v jejichž přirozenosti je pohybovat se samotářsky na mnohakilometrových rozlohách. I když budou klece větší a lépe vybavené, stejně budou podmínky nedostatečné jejich přirozeným potřebám,“ tvrdí Marek Voršilka, předseda OBRAZu. Aktivisté vyzývají lidi k podpisu petice za zákaz kožešinových chovů.
Video ukazuje drastické záběry
reklama