https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/video-z-kozesinovych-farem-aktiviste-je-chteji-zakazat-ministr-je-ochotny-zprisnit-legislativu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Video z českých kožešinových farem ukazuje týrání zvířat, kontroly ho zjistit neumí

25.3.2015 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Liška uvízlá v podlážce, Moravské Kninice.
Liška uvízlá v podlážce, Moravské Kninice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na videu je norek s obrovskou ranou do masa, kterého jiný norek zaživa požírá. Nebo lišky, které nemohou vstát z drátěné podlahy, protože jejich tlapky uvízly mezi dráty podlahy. Aktivisté za práva zvířat videem údajně pořízených na českých farmách odstartovali kampaň za zrušení kožešinových farem. Podle ministra zemědělství není důvod farmy zavírat, zlepšení podmínek chovů se však nebrání. V reakci na kampaň proběhly neohlášené kontroly, které však nic nezjistily. Podle ochránců zvířat ani nemohly.
 

Podle ochránců zvířat je v zahraničí běžná praxe, že důkazní video pořídí někdo anonymně a poskytne je nějaké velké organizaci na práva zvířat. Stejně tak to bylo s videem, kterým chce spolek OBRAZ - obránci zvířat způsobit zákaz kožešinových farem. Jejich video (viz níže) ukazuje drastické záběry zubožených zvířat. „To, co je na snímcích, je samozřejmě v rozporu s českou legislativou,“ říká tiskový mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Zájem Ekolistu a dalších médií vzala SVS jako podnět k neohlášeným kontrolám na farmách. Jenže jak se ukazuje, kontroly jsou bezzubé.

Jak upozorňuje Petr Pejchal ze SVS, počty faremních chovů se rok od roku snižují. Ještě loni bylo evidováno 14 farem, letos jen 13 (respektive 12, nepočítáme-li farmu s býložravci). Na postupu aktivistů se mu trochu nelíbí, že nepostupovali v souladu se zákonem. „To znamená upozornit na týrání a přivolat Policii České republiky, nebo Krajskou veterinární správu a vystupovat v celé věci jako svědek,“ myslí si Petr Pejchal. „To nebylo úplně možné, protože jsme snímky dostali anonymně a u pořízení jsme přímo nebyli," vysvětluje Marek Voršilka za OBRAZ. "A pak je také problém, že SVS kontroluje, jestli jsou klece velké podle legislativní normy a zda mají zvířata co pít. Kontrola se navíc předem hlásí a inspekce pak nic nezjistí,“ namítá Marek Voršilka.

Jeho slova potvrzuje reportáž TV Nova z 20.3., ve které inspektor SVS popisuje, že z neohlášené kontroly si farma nemusí dělat hlavu. Prostě na zvonění nikdo neotevře a žádná kontrola se nekoná. Inspektoři proto předem volají a domlouvají si návštěvu. Při předem ohlášené kontrole pak ale žádné pochybení zpravidla nezaznamenají. V době přípravy článku měl mluvčí SVS k dispozici závěry dvou namátkových inspekcí, ani jedna nezjistila nějaké pochybení.

Farma Vítějeves
Farma Vítějeves
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Podle obránců zvířat je jediné systémové řešení - kožešinové chovy prostě zakázat. Oslovili proto ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) s žádostí o zákaz chovu kožešinových zvířat. Aktivisté poukazují na zbytečnost utrpení zvířat, protože žijeme v době, kdy lze kožešinu velmi dobře napodobit pomocí syntetických materiálů a pravá kožešina je zcela zbytná. „Nebráním se tomu se letos podívat na parametry pro chov kožešinových zvířat,“ říká Marian Jurečka. Podle něho není důvod chovy kožešinových zvířat hned rušit a chce jít cestou zpřísnění podmínek chovu tak, aby měla zvířata dobré podmínky a netrpěla.

OBRAZ – obránci zvířat s tímto nesouhlasí. „Už současné klece na farmách jsou legální. Problém je, že se do nich zavírají zvířata, v jejichž přirozenosti je pohybovat se samotářsky na mnohakilometrových rozlohách. I když budou klece větší a lépe vybavené, stejně budou podmínky nedostatečné jejich přirozeným potřebám,“ tvrdí Marek Voršilka, předseda OBRAZu. Aktivisté vyzývají lidi k podpisu petice za zákaz kožešinových chovů.

Video ukazuje drastické záběry


reklama

 
Martin Mach Ondřej

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist