https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vietnam-zrychluje-budovani-nove-souse-v-jihocinskem-mori-uvadi-usa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vietnam zrychluje budování nové souše v Jihočínském moři, uvádí USA

9.6.2024 00:52 | Hanoj/Washington (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Vietnam zrychlil bagrování a navážení půdy v Jihočínském moři a vytvořil téměř stejnou plochu nové souše, jako během posledních dvou let dohromady. V pátek o tom informovali američtí vědci, které citovala agentura Reuters.
 
Od listopadu 2023 Vietnam vytvořil 692 nových akrů (280 hektarů) půdy, zatímco v prvních 11 měsících roku 2023 to bylo 404 akrů a v roce 2022 šlo o 347 akrů, uvedla v nové zprávě iniciativa Asia Maritime Transparency Initiative, která je součástí Střediska pro strategické a mezinárodní studie.

Čína, která od roku 2013 buduje ostrovy v Jihočínském moři, si nárokuje svrchovanost nad jeho rozsáhlými částmi, včetně území, kde buduje nové ostrovy Vietnam. To vyvolává obavy, že by se tyto oblasti mohly stát novým ohniskem sporů s vážným dopadem na globální otázky.

Jihočínské moře je jednou z nejspornějších vodních cest na světě, kudy každoročně prochází obchod v hodnotě více než tří bilionů dolarů. Čína, Brunej, Malajsie, Filipíny, Tchaj-wan a Vietnam mimo jiné vznášejí nároky na některé nebo všechny Spratlyho ostrovy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

9.6.2024 06:56
kam tohle povede?
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

9.6.2024 11:27
Podívejme se k nám, do Evropy! Možná též najdeme hráze a území, které by bez nich bylo zaplaveno mořem a nikdo z toho nedělá problém ani senzaci.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.6.2024 15:10 Reaguje na Tonda Selektoda
to by byla ještě ta lepší varianta...ale mapa policického přehřívání v oblasti zřejmá.
Odpovědět
DA

DAG

11.6.2024 14:09 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nejen tam. Je jasné jak to vygraduje.
Odpovědět
MM

Milan Milan

9.6.2024 11:44
Když začnou všichni zavážet moře a oceány a tvořit nově pevniny, kam ta voda vytlačená novými pevninami odteče? Vytvářet strach z tání ledovců je o.k. a tohle je snad košér? Na jiném místě netu dnes je "krásný" článek o nastupující invaze lidmi vyšlechtěného drůhu a následně nezvládnuté regulace "nových" hmotných, odolných, lovících a všežravých prasat v Kanadě. A pořád se omýlají klimatické změny a potřeba nějakého pomateného GD.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist