https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vinari-loni-vysadili-mezirocne-o-87-hektaru-vinic-mene-nez-v-roce-2022
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vinaři loni vysadili meziročně o 87 hektarů vinic méně než v roce 2022

12.2.2024 23:30 (ČTK)
Vinaři v České republice loni vysázeli 296 hektarů nových vinic, což je meziročně o 87 hektarů méně než v roce 2022. Kvótu pro novou výsadbu nevyčerpali. V tiskové zprávě o tom informoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který výsadbu nových vinic na základě kvót povoluje.
 

Mezi nejvíce vysazované odrůdy loni patřila Pálava se 43 hektary, Tramín červený s 26 hektary a Ryzlink rýnský s 26 hektary u bílých odrůd. Mezi modrými odrůdami vysadili vinaři nejvíc Merlotu a to 14 hektarů.

"I nadále se zvyšoval podíl ploch osázených PIWI odrůdami, tedy odrůdami vhodnými pro ekologickou nebo integrovanou produkci. Jejich výměra tvořila na konci roku 2023 celkem 960 hektarů, což je oproti roku 2022 o přibližně 70 hektarů více. Nejpěstovanější odrůdou v této kategorii byl Hibernal s aktuální plochou 421 hektarů," uvedla mluvčí úřadu Ivana Kršková.

Od vstupu do Evropské unie platil v Česku zákaz rozšiřování vinic. Opatření mělo vést k tomu, aby v některých evropských státech nevznikaly velké nové plochy vinic s levnějšími produkty, které by kvalitním vinařům kazily ceny. Od roku 2016 se v Česku poprvé mohly rozšířit vinohrady o jedno procento, což se od té doby každoročně opakuje.

"Kvóta pro přidělení povolení pro novou výsadbu vinic pro rok 2023 ve výši 178,7 hektaru nebyla vyčerpána. O povolení požádalo 62 pěstitelů, kterým bylo vyhověno v plné výši, přidělená plocha pro novou výsadbu činila 31,5 hektaru," doplnila Kršková. Rozdílná čísla o přidělených povoleních, kvótě a reálné výsadbě jsou dána tím, že vinohradníci mají na osázení povolených ploch celkem tři roky, mohou jej využít postupně nebo najednou.

Obhospodařovávaná plocha vinic v České republice loni stoupla na 17.735 hektarů, ústav registroval 13.263 pěstitelů. Vinařskou obcí s největším počtem vinic zůstávají Velké Bílovice se 777 hektary, Valtice s 576 hektary a Mikulov s 517 hektary. Ve vinařské oblasti Čechy je největší vinařskou obcí Mělník se 110 hektary. Pro rok 2024 je určena kvóta pro výsadbu nových vinic 178,3 hektaru, vinohradníci mohou o povolení žádat do konce února.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

13.2.2024 06:48
Na co sázet vinice, když stát dělá vše pro to, aby omezoval pití alkoholu !
Odpovědět
Anyr

Anyr

14.2.2024 00:32 Reaguje na smějící se bestie
Vidíš, já třeba nikdy nepochopil, proč alkohol, kofein a nikotin nejsou obecně celosvětově zakázané látky, když mají tak prokazatelně negativní vliv na lidstvo i přírodu.

Ale lidi jsou oběcne velmi pitomí, že :)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

14.2.2024 14:49 Reaguje na Anyr
Vidíš, a já zase nepochopil, že někdo nechápe, že jakákoliv prohibice nikdy k ničemu nevedla-maximálně tak k tomu, aby se užívání zakázané látky znásobilo. To bys ty delikventy musel rovnou stínat a to by se povedlo asi jako jedinému Tamerlánovi.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist