https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vinari-u-mikulova-testovali-stroj-ktery-zvysuje-obranyschopnost-revy-uv-zarenim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vinaři u Mikulova testovali stroj, který zvyšuje obranyschopnost révy UV zářením

20.5.2023 00:42 | VALTICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Neobvyklou metodu ochrany révy vinné proti chorobám i klimatickým změnám pomocí ultrafialového záření testovali tento týden vinaři nedaleko Mikulova. Metodu, kterou vyvinul tým z univerzity ve francouzském Avignonu, testovalo vinařství Habánské sklepy ze skupiny Bohemia Sekt.
 

Technologie nazvaná UV Boosting má zvyšovat obranyschopnost rostlin. "Využívá k tomu speciální svítidla s ultrafialovými paprsky ve spektru UV-C, které spouští u rostlin produkci kyseliny salicylové. Ta působí jako varovný signál a předem připravuje rostlinu na rychlejší a účinnější obranu proti chorobám, mrazu a suchu," uvedl Václav Štursa ze společnosti BISO SCHRATTENECKER, která technologii dodává.

Tento postup používá asi stovka vinařů z Francie, Itálie, Španělska a Chile. Výsledky z let 2018 až 2020 podle dodavatele technologie ukazují, že poklesl průměrně výskyt chorob padlí révové a peronospora o 45 procent, škody způsobené mrazem poklesly o 20 až 30 procent. Výnos vinohradu vzrostl průměrně o 20 procent. Používání záření zároveň snižuje nutnost využití chemických přípravků.

"Budeme testovat, zda dojde k posílení odolnosti rostlin vůči suchu i chorobám, a zda se podaří touto cestou zvýšit výnos vinice. Vyčlenili jsme proto 20 hektarů vinohradů s odrůdami Rulandské šedé, Rulandské modré, Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský, jejichž hrozny se používají pro výrobu sektů Bohemia Sekt Prestige a Habánských šumivých vín. Pokud technologie zafunguje v našich podmínkách stejně jako v zahraničí, mohla by být cestou k dalšímu snížení používaných ochranných látek ve vinohradech," uvedl ředitel vinařství Habánské sklepy Petr Ptáček.

Stroj bude vinohrady ošetřovat asi šestkrát do roka, první výsledky by měly být známé letos na konci sklizně. Habánské sklepy jsou prvním vinařstvím v Česku, které tuto metodu zkouší.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist