https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vinici-sadek-na-trebicsku-koupila-ceska-zemedelska-univerzita-i-pro-vyzkum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vinici Sádek na Třebíčsku koupila Česká zemědělská univerzita, i pro výzkum

18.3.2024 10:12 | KOJETICE (ČTK)
Vinice Sádek v Kojeticích na Třebíčsku.
Vinice Sádek v Kojeticích na Třebíčsku.
Foto | Jiří Sedláček / Wikimedia Commons
Přibližně pětihektarovou vinici Sádek u Kojetic na Třebíčsku koupila Česká zemědělská univerzita (ČZU). Jedinou registrovanou vinici na Vysočině převzala v minulém roce. Má tam v plánu pokračovat ve výzkumu vinné révy i ve vyrábění vín, uvedla Mladá fronta Dnes (MfD) v regionální příloze. Jedním z prodávajících byl Lubomír Lampíř, který vinici před 30 lety obnovil. Na projektech ve vinici se bude podílet.
 

Lampíř na ČZU vyučuje na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. "Vinařství jsem položil, jak se říká, na oltář vědy a zemědělství. Protože jsou zde mnohé programy, vědecké i mezinárodní, které se u nás aplikují," řekl deníku. Doplnil, že k prodeji přistoupili původní majitelé i kvůli svému zdraví a věku. "Ořezat třicet tisíc keřů ve dvou lidech není jen tak," uvedl.

Část vinice Sádek je koncipovaná jako výuková se 40 odrůdami. Mluvčí univerzity Karla Mráčková řekla MfD, že akvizicí navazuje ČZU na zkušenosti z vinic v Chloumku na Mělnicku. Dodala, že tyto vinice má univerzita pouze v pronájmu a nemůže do nich zásadnějším způsobem investovat. "Jiná výuková nebo výzkumná vinařství s dlouhodobě založenými porosty v České republice neexistují," uvedla.

V Kojeticích chystá podle mluvčí univerzita i dlouhodobý pokus, který by monitoroval vinice v podmínkách klimatické změny. Vinařství se rovněž stane součástí praktické výuky studentů. "Kromě již uvedených výzkumných projektů zvažujeme přípravu a akreditaci samostatného studijního oboru zaměřeného na vinařství a vinohradnictví," uvedla.

Sádek produkuje sudová i láhvová vína. V areálu je také hotel s 60 lůžky a restaurace. Univerzita ho podle mluvčí bude využívat i jako výukové a konferenční centrum a pro rekreaci svých zaměstnanců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist