https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vitezem-miliardoveho-lesnickeho-tendru-lesu-cr-je-uniles-z-koncernu-agrofert
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vítězem miliardového lesnického tendru Lesů ČR je Uniles z koncernu Agrofert

23.12.2022 01:04 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Vítězem dvanáctimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2023 až 2027 je těžařská firma Uniles z koncernu Agrofert. Z 84 soutěžených jednotek státní podnik zatím podepsal kontrakty na 78 a Uniles jich dosud získal 16. Na druhém místě jsou zatím s šesti podepsanými smlouvami firma Stora Enso Wood Products Ždírec a skupina PETRA z Hodonína. ČTK to zjistila z přehledu uzavřených smluv na webu Lesů ČR. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
 

Na čtyřech jednotkách z tendru 2023+ zatím řízení pokračuje. "Ze strany vybraných dodavatelů dosud probíhá poskytování součinnosti směřující k uzavření smlouvy," uvedl na dotaz ČTK mluvčí podniku Přemysl Šrámek. Na dvou jednotkách podnik řízení zrušil, protože vybraný dodavatel odmítl uzavřít smlouvu. LČR budou tendr na nich opakovat. O dosud podepsaných 78 smluv se podělilo 21 firem. Na získaných jednotkách by měly začít pracovat od začátku roku 2023.

Uniles uspěl v lesnických tendrech státního podniku i v minulých letech. Například v tendru 2021+ Uniles získal z 29 soutěžených jednotek 12 kontraktů a v loňském tendru 2022+ patři mezi pět nejúspěšnějších firem. Loni Uniles, který má sídlo v Rumburku, meziročně zvedl zisk o 43 procent na rekordních 129,4 milionu korun. Obrat zvýšil o 54 procent na 3,123 miliardy korun.

Za Unilesem, firmou Stora Enso Wood Products Ždírec a skupinou PETRA jsou zatím s pěti uzavřenými kontrakty firma 1. písecká lesní a dřevařská, společnost Královské lesy ze Ždírce nad Doubravou a firma Egrega. Po čtyřech kontraktech mají Lesostavby Frýdek-Místek, Jihozápadní dřevařská, Lesy Beskydy a Kloboucká lesní.

Tendr 2023+ Lesy ČR vypsaly v září a v říjnu do něj přijaly nabídky od 48 firem. Odhadovaná hodnota lesnických prací a služeb v tendru byla 11,74 miliardy korun a objem dřeva k těžbě 11 milionů metrů krychlových. Těžba by se měla odehrát na 564.000 hektarech lesa. Tendr počítá s obnovou 22.000 hektarů lesa, tedy asi 4400 hektarů ročně. Soutěž podle podniku zohledňuje aktuální rozsáhlou obnovu lesů po kůrovcové kalamitě, která vyžaduje zvýšený objem pěstebních prací.

Tendry byly trojího typu. Na 50 jednotkách budou lesnické firmy dělat takzvanou komplexní zakázku, která zahrnuje pěstební práce a těžbu dřeva, jež firmy budou i samy prodávat. Na 17 jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce a těžbu a na zbylých 17 jednotkách budou firmy dělat jen pěstební práce a zalesňování.

Nejhodnotnější je pro firmy komplexní zakázka. Firma Uniles v ní uspěla nejlépe, když z dosud uzavřených 46 smluv získala 14 kontraktů. Dva kontrakty má Uniles na pěstební zakázce.

Tendry podnik vypisuje takzvaným senátním systémem, kdy každý rok soutěží práce přibližně na pětině území. Oproti loňskému tendru 2022+ je objem soutěžených prací i těžby v tendru 2023+ více než dvojnásobný. Je to dáno tím, že do tendru 2023+ Lesy ČR zahrnuly i předčasně ukončené zakázky.

V loňském pětiletém tendru 2022+ se o kontrakty na 43 jednotkách podělilo 13 lesnických firem. S šesti kontrakty byly nejúspěšnější firmy Uniles, LDF Rožnov, Stora Enso Wood Products Ždírec, Opavská lesní a Jihozápadní dřevařská. Soutěže na třech jednotkách podnik zrušil.

Lesy ČR za letošní tři čtvrtletí meziročně znásobily hrubý zisk na rekordních 7,39 miliardy korun z loňských 2,9 miliardy Kč. Hlavním důvodem růstu zisku bylo zvýšení cen dřeva. Úkolem Lesů ČR v nadcházejícím období bude obnova lesů po kůrovcové kalamitě. Od 14. prosince je novým generálním ředitelem podniku Dalibor Šafařík, kteří předtím byl ekonomickým ředitelem LČR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

23.12.2022 12:52
Joo. A zase se roztrhne pytel s obviněními o přemnožené zvěři, aby firmy nemusely dělat oplocenky. Kdo jsou ti zkorumpovaní lobbisté víme. Bláhový DUHA a spol.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.12.2022 13:44 Reaguje na Michal Ukropec
1*
Odpovědět
VS

Vilda Smakal

23.12.2022 16:57
Já trošku odbočím......já když vidím ty kamiony se dřevem, jak to všechno jezdí za hranice, když vidím jak se všude plundrují lesy těžbami a ještě to ani nezůstává v naší republice, obávám se, co tady po nás za "X" let zůstane !!! Prachy a zase jenom prachy.....o nic jiného tady nejde.....divná doba !
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.12.2022 18:43 Reaguje na Vilda Smakal
A kdyby jenom do Rakouska, Německa, ale kam se už pár let " hrabou " na Poláky. Ti to " valej " domu pod tlakem.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

24.12.2022 07:13 Reaguje na Vilda Smakal
A co bylo těhch pil a dřevařských firem! Zákazem těžby v N.P. byly zlikvidovány, a nyní když je dřevo, nemá ho kdo zpracovat. Inu ekologismus je největší nepřítel všeho. Nejen přírody.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

25.12.2022 10:20 Reaguje na Vilda Smakal
A kd to dřevo vytěží a kdo ho koupí , naše pily jsou přetížené , další zásoby zhorší jejich hospodaření. Takže peníze a kapacity jsou mimo ČR.
Nebo to snad skoupíte Vy a necháte to tesaříkem sežrat u sebe na skládce ?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist