https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-ma-podle-senatoru-podporit-alternativni-zdroje-energie-sikela-je-pro
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda má podle senátorů podpořit alternativní zdroje energie, Síkela je pro

15.9.2022 10:57 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zjednodušení povolovacího řízení v oblasti solární energie by chtěl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) prosadit zrychleně v rámci zákona, který se týká maximální ceny elektřiny a plynu. Sněmovna jej má projednat zrychleně v pátek. Síkela to uvedl v rámci senátní debaty o pomoci se zvládáním růstu cen energií. Chce také zvýšit hranici pro budování solárních zdrojů bez stavebního povolení na 50 kilowatt.
 

"Jedná se o schválení jednoduššího povolovacího řízení pro fotovoltaiky a navýšení kapacity bez licence z deseti na 50 kilowatt," uvedl Síkela. Na snazším povolování solárních zdrojů se dohodl s hasiči, Česko má podle něho přísné protipožární předpisy.

Ministr tak reagoval na žádost senátorů, aby vláda podpořila využívání alternativních zdrojů energie a také rozvoj komunitní energetiky. Síkela s tím počítá v novele energetického zákona, kterou chce předložit do dvou týdnů. Ministr uvedl, že na podporu obnovitelných zdrojů má ministr připraveno 20 miliard korun.

Zjednodušit povolování instalace solárních panelů a tepelných čerpadel a odstranit administrativní překážky pro poskytování dotací na využívání alternativních zdrojů energií žádal místopředseda Senátu Jan Horník (STAN). Podle něj by měla také kabinet vytvořit srovnatelné podpůrné podmínky v oblasti cen energií pro energeticky náročná odvětví, jako je tomu v například v Německu. Měl by rovněž zvážit "dočasné zavedení cel" na energeticky náročné výrobky ze skla, keramiky, porcelánu nebo hutního materiálu ze zemí mimo EU.

Vláda by podle Horníka měla také zvážit možnost zrušení daně z přidané hodnoty u platby stočného nebo vytvořit předpoklady pro stanovení dlouhodobě přijatelné ceny elektrické energie a zemního plynu pro zajištění zásobování pitnou vodou a likvidace odpadních vod.

Vznik komunitních energetických společností v Česku by mohla podle místopředsedkyně Senátu Jitky Seitlové (KDU-ČSL) urychlit novela energetického zákona, kterou připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Přispělo by to k energetické bezpečnosti a soběstačnosti, uvedl Seitlová. Podstatou energetické komunity je, že odběratelé energií, jako jsou například domácnosti, bytové domy nebo obce a města, si sami vyrábějí teplo nebo elektrickou energii, hlavně z obnovitelných zdrojů. Tu sdílí mezi sebou a přebytky mohou odprodat do sítě.

Komunitní energetiku podpořil také Jaroslav Větrovský (ANO), podle něhož by bylo možné takto sdílet elektrickou energii pro základní školy a bytové domy ve vlastnictví samospráv.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ZK

Zan K.

15.9.2022 12:37
Vláda má podle senátorů podpořit alternativní zdroje energie, Síkela je pro ...
Ale čtěte také https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/22807-nove-podminky-dotaci-nzu-pro-fotovoltaiku-od-rijna-2021-na-co-mate-narok
ERGO
Základní pravidlo: čím větší instalace, tím větší dotace
U jednoduchých fotovoltaických sestav, kde se vyrobená energie buď rovnou spotřebovává nebo se využívá k ohřevu vody (tzn. neukládá se do baterií), začíná podpora na 40 000 Kč za 2 kWp instalovaného výkonu (menší instalace na dotaci nemají nárok).
Takže opět vše jasné. Vše pro majetné. Ne každý ovšem chce nebo může tohle splnit. Prostě pro malé či dokonce mobilní systemy MASOVÁ PODPORA NEBUDE.
Odpovědět
ZK

Zan K.

15.9.2022 12:43 Reaguje na Zan K.
Obecně platí, že 1 kWp (kWp je jednotka štítkového výkonu panelů) zabere asi 6–8 m2. Tato plocha (při ideální orientaci fotovoltaických panelů) je schopna vyrobit přibližně 1 MWh ročně (vyrábí tedy průměrně přibližně 300 W).
Teda jen pro 2 či 3 panely máte smůlu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2022 13:30 Reaguje na Zan K.
Jistě. Na chatu si to člověk skutečně může koupit sám, pokud to má k bydlení, tak 2kWp je silně málo a otázka zní, jestli má cenu se s tím vůbec drbat.
Odpovědět
ZK

Zan K.

15.9.2022 14:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Je spousta domácností, kde nejnutnější spotřeba není ani 500W. Tam to vystačí. A pro vyší spotřebu se klidně dá zapnout síť.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist