https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-navysila-rozpocet-mze-o-3-mld.kc-pujdou-na-vodu-a-pudu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda navýšila rozpočet MZe o 3 miliardy, půjdou na vodu a půdu

1.12.2020 21:01 | PRAHA (ČTK)
Úřad by chtěl také peníze na dotace na podporu závlah či na propojování vodárenských zdrojů.
Úřad by chtěl také peníze na dotace na podporu závlah či na propojování vodárenských zdrojů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vláda schválila navýšení letošního rozpočtu ministerstva zemědělství o tři miliardy korun. Na pozemkové úpravy má jít navíc 1,3 miliardy Kč, na vodní hospodářství 1,7 miliardy Kč, informovalo ministerstvo vedené Miroslavem Tomanem (ČSSD) v tiskové zprávě.
 

Ministerstvo vysvětluje, že vodní hospodářství je v ČR dlouhodobě podfinancované, některé projekty musely být kvůli nedostatku peněz pozastavené. "Tyto peníze jsou velice potřebné. Chceme je využít na zadržování vody v krajině pomocí výstavby rybníků a nádrží, na zemědělské závlahy, opatření na drobných vodních tocích, výstavbu a propojování vodárenských soustav a nádrží, aby se voda mohla dostat do lokalit, kde je jí aktuálně nedostatek," uvedl ministr.

Ministerstvo vysvětluje, že například u dotačního programu Podpora opatření na drobných vodních tocích je poptávka ze strany obcí na opravy, rekonstrukce nebo výstavby obecních rybníků enormní. "V rámci aktuálně probíhající výzvy, která byla spuštěna dne 19. 10. 2020 s předpokladem ukončení příjmu žádostí k 29. 1. 2021 s celkovou alokací 0,5 miliardy korun, bylo již po 14 dnech od otevření výzvy přijato 135 žádostí za 0,44 miliardy Kč," uvedl v materiálu resort.

Úřad by chtěl také peníze na dotace na podporu závlah či na propojování vodárenských zdrojů. Peníze by tak šly na projekty, které odpovídají dotačním podmínkám stávajících programů, ale nebyly na ně dosud nalezené peníze.

Ministerstvo chce také spustit nový dotační program na podporu odkupu vlastnických práv k infrastruktuře vodovodů a kanalizací municipalitami. Na něj chce 300 milionů korun.

U pozemkových úprav úřad uvedl, že peníze z končícího evropského rozvojového programu 3,2 miliardy korun jsou už vyčerpané. Když se Státnímu pozemkovému úřadu přidá 1,3 miliardy korun, je připravený rozpracovat dalších 150 komplexních pozemkových úprav. Podle dokumentu je v ČR stále k řešení pozemkovými úpravami skoro 8000 katastrálních území. "Aktuálně jsou pozemkové úpravy ukončeny nebo rozpracovány na 42 procentech zemědělského půdního fondu ČR," dodal úřad.

Ministerstvo zemědělství na boj se suchem loni vydalo 13,7 miliardy korun. Jako sumu sečtenou ze všech dílčích programů to uvedl dříve Toman. Úřad podpořil například obnovu 387 rybníků za 1,25 miliardy korun, vznikl tak zásobní prostor na 2,5 milionu metrů krychlových vody.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

2.12.2020 09:35
Ministerstvo zemědělství má pod palcem Babišův kámoš a rovněž velkohnojař Toman.Tak to budou ty miliardy ve správných rukách.
Odpovědět
IP

Ivo Podracký

14.12.2020 19:34
Tato optimisticky propagandistická zpráva Mze pouze potvrzuje tristní stav podfinancovaných pozemkových úprav. V rozpočtu Pozemkového úřadu tzv. navýšení o 1,3 miliardy korun pouze dorovnává výpadek financování z ostatních zdrojů, jako byl Program rozvoje venkova. Za ministra Jurečky Pozemkový úřad zahájil v roce 2015 271 PÚ, v roce 2016 241 PÚ a v roce 2017 205 PÚ. Za vlády pana Babiše personálně zdecimovaný Pozemkový úřad, zahájil v roce 2018 již pouze 140 PÚ a V roce 2019 147 PÚ. (Vyhodnocení roku 2020 není prozatím k dispozici). Předpoklad 150 zahájených PÚ v roce 2021 tedy pouze ukazuje absolutní ignorování alarmující potřeby změn v krajině, které by měly vést mj.také k zadržování vody v krajině.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist