https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-projedna-plan-proti-nelegalnimu-obchodu-s-ohrozenymi-druhy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda projedná plán proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy

20.1.2020 00:27 (ČTK)
Specializované vyšetřovací skupiny, nová záchranná centra i důkladnější vzdělání lidí ve vyšetřování navrhuje Akční plán pro potírání nelegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin do roku 2023. / Ilustrační foto
Specializované vyšetřovací skupiny, nová záchranná centra i důkladnější vzdělání lidí ve vyšetřování navrhuje Akční plán pro potírání nelegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin do roku 2023. / Ilustrační foto
Foto | / ČIŽP
Specializované vyšetřovací skupiny, nová záchranná centra i důkladnější vzdělání lidí ve vyšetřování navrhuje Akční plán pro potírání nelegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin do roku 2023. Ministerstvo životního prostředí ho dnes předloží vládě. Česko patří k zemím Evropské unie, kde se nejvíce obchoduje s živými zvířaty a rostlinami. To se podle dokumentu odráží i v počtu nelegálních případů.
 

Dokument konstatuje, že se v Česku nedaří dostatečně postihnout tento typ kriminality. Jako hlavní problémy vidí nejednotné posuzování případů, málo efektivní mezinárodní spolupráci, chybějící specializaci u některých státních orgánů i nízké povědomí o závažnosti nelegálního obchodu s těmito zvířaty a rostlinami.

Autoři dokumentu navrhují například vznik specializovaných útvarů pro řešení případů s celonárodním a mezinárodním dosahem i funkčního mezirezortního týmu. Nutné je podle nich i důkladnější proškolení ve vyšetřování této kriminality. Podle dokumentu je problematické i to, že případy s mezinárodním přesahem bývají mnohdy v Česku řešeny izolovaně.

Vyšetřování by podle plánu usnadnila také evidence přestupků v Registru Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES) a seznam prověřených forenzních pracovišť, která vypracují kvalitní posudky. "Bohužel hlavním kritériem zadání analýzy bývá obvykle cena, dochází tak k volbě nejlevnějšího dodavatele bez ohledu na kvalitu výstupu, resp. nastávají i případy, kdy analýzy a posudky jsou zadány naprosto nevhodným subjektům a výstupy z nich jsou nevěrohodné a obhajobou snadno napadnutelné," upozorňuje dokument.

K dalším bodům patří třeba zřízení prostor na Letišti Václava Havla pro rychlé umístění zadržených živých zvířat i menšího záchranného centra, kam by některá z nich putovala později. Péče o zvířata je nyní problematická například ve chvíli, kdy celníci zachytí hodně exemplářů naráz a kapacity tuzemských center CITES v zoologických zahradách nestačí. Chybí však i karanténní prostory či místa pro velká zvířata. "Největším problémem se jeví případný dovoz ptáků neznámého původu ze třetích zemí, pro něž v ČR neexistuje vůbec žádná schválená karanténa," zmiňuje plán další potíž.

Česká inspekce životního prostředí v roce 2018 zabavila 163 živých ohrožených zvířat a rostlin a 2045 neživých, tedy částí nebo výrobků z těchto druhů. Vedli 206 pokutových řízení a uložili pokuty za 649.400 korun. O rok dříve to bylo 126 pokutových řízení, 235 živých exemplářů a 924 neživých. Pokuty činily 446.200 korun. Motivem pro nelegální obchodování bývá využití produktů z těchto zvířat, například v alternativní medicíně a exotické chovatelství. U vysoce cenných komodit, slonoviny či nosorožčích rohů, je dokladováno i spojení s teroristickými skupinami, které tak financují svou činnost.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist