https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-schvalila-navrh-novely-o-ochrane-proti-skudcum-a-o-kontrole-pesticidu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda schválila návrh novely o ochraně proti škůdcům a o kontrole pesticidů

17.2.2022 01:03 | PRAHA (ČTK)
Falzifikáty pesticidů dovážené do ČR činí 17,8 procenta z prodejů v celkové hodnotě 930 milionů korun.
Falzifikáty pesticidů dovážené do ČR činí 17,8 procenta z prodejů v celkové hodnotě 930 milionů korun.
Vláda schválila návrh novely zákona o rostlinolékařské péči. Vyplývá to z výsledků jednání na stránkách vlády. Cílem návrhu zákona jsou podle předkládací zprávy změny v ochraně proti škůdcům rostlin a v nakládání s přípravky na ochranu rostlin, kde zavádí kroky pro zamezení vstupu nelegálních pesticidů na trh.
 

V ochraně proti škodlivým organismům rostlin se v souvislosti s přemnožením hrabošů upravují postupy Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) v případech vzniku kalamitních stavů způsobených přemnožením škůdců. Podle předkládací zprávy se proto revidují definice a postupy při stanovení populační hustoty škodlivých organismů, kdy dochází nejen k hospodářským škodám na zemědělské produkci, ale může vznikat také riziko ohrožení zdraví lidí, zvířat nebo životního prostředí.

V nakládání s přípravky na ochranu rostlin navrhuje novela změny, které se týkají uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh a používání přípravků. Komplexní změnou je označování přípravků na ochranu rostlin pro profesionální uživatele prostřednictvím jedinečných identifikátorů ve formě tzv. dvourozměrných čárových kódů a zasílání dat o pohybech přípravků do úložiště dat.

Důvodová zpráva ministerstva uvádí, že sektorová studie Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) loni informovala, že v EU představuje prodej nelegálních falšovaných pesticidů 13,8 procenta z jejich celkového prodeje. Falzifikáty dovážené do ČR činí 17,8 procenta z prodejů v celkové hodnotě 930 milionů korun.

K pokrytí nákladů vzniklých v souvislosti s navrhovaným zavedením systému dohledatelnosti přípravků budou využity finanční prostředky, které jsou pro tyto účely alokovány v Národním akčním plánu k bezpečnému používání pesticidů v České republice pro období 2018 – 2022. Nebudou tak vytvářeny dodatečné nároky na státní rozpočet.

Novela je totožná s tou, která byla projednána a schválena vládou loni v lednu. Návrh zákona byl postoupen Poslanecké sněmovně, která jej však v minulém volebním období nestihla projednat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

17.2.2022 14:05
využívání pesticidů v zemědělství platíme všichni zničeným zdravím...
Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.2.2022 17:22 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tuším, že nevyužívání pesticidů vedlo k ještě většímu poškození zdraví. Protože i v přírodě se vyskytují pěkně jedovaté věci, před kterými nás právě i pesticidy chrání.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist