https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-schvalila-sjednoceni-nabijecek-budou-se-pouzivat-kabely-usb-c
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda schválila sjednocení nabíječek, budou se používat kabely USB-C

13.7.2023 20:36 (ČTK)
Vláda schválila sjednocení nabíječek, budou se používat výhradně kabely a zdířky typu USB-C, uvedl na twitteru ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Norma tak přenáší do českého prostředí předlohu loni schválenou na půdě Evropského parlamentu.
 

K novému mobilnímu telefonu podle Hladíka nebude nutné dodávat rovnou i nabíjecí zařízení. "Lidé si ho tak pořídí jen v případě, kdy ho opravdu potřebují a tím se sníží i elektronický odpad. Pro většinu zařízení bude nařízení platné od prosince 2024, pro laptopy od dubna 2026," dodal ministr.

Evropská komise návrh předložila předloni a iniciativa poměrně rychle získala podporu europoslanců i členských zemí unie. Během loňských vyjednávání o konečné podobě byl záběr směrnice rozšířen, a spotřebitelům by tak měl kabel s koncovkou USB-C v budoucnu stačit na nabíjení mobilů, tabletů, čteček, digitálních fotoaparátů, bezdrátových sluchátek, myší a reproduktorů nebo ovladačů k herním konzolám. Na tyto produkty se opatření začne vztahovat 24 měsíců po vstupu v platnost, u laptopů mají výrobci 40 měsíců na to, aby se přizpůsobili.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

14.7.2023 15:05
Takže celý svět bude používat převážně USB-C, občas někdo mikro-USB ... a až se objeví nové technologické možnosti a uživatelské požadavky, vylíhne se odněkud nový USB-D a technický pokrok půjde dál.

V EU bude všude USB-C, ať se hodí nebo ne. Nafurt.

- - -
Ještěže se k tomu dostali až teď - jinak bychom měli nejspíš uzákoněný DIN pětikolík.
Odpovědět

Viktor Šedivý

14.7.2023 15:05
Takže celý svět bude používat převážně USB-C, občas někdo mikro-USB ... a až se objeví nové technologické možnosti a uživatelské požadavky, vylíhne se odněkud nový "USB-D" a technický pokrok půjde dál.

V EU bude všude USB-C, ať se hodí nebo ne. Nafurt.

- - -
Ještěže se k tomu dostali až teď - jinak bychom měli nejspíš uzákoněný DIN pětikolík.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.7.2023 10:17
asi začnu hledat vten 15 let starý telefon... už těch chujovin je troch přes čáru
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist