https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-schvalila-snizeni-podpory-pro-solarni-elektrarny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda schválila snížení podpory pro solární elektrárny

28.4.2020 00:23 | PRAHA (ČTK)
Vláda rozhodla o změně podpory pro všechny druhy obnovitelných zdrojů energie. / Ilustrační foto
Vláda rozhodla o změně podpory pro všechny druhy obnovitelných zdrojů energie. / Ilustrační foto
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
Vláda schválila snížení podpory pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí. Vnitřní výnosové procento (IRR) má činit 6,3 procenta, dosud to bylo 8,4 procenta. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) včera po jednání kabinetu řekl, že dosavadní podpora byla příliš vysoká. Předseda představenstva Solární asociace označil rozhodnutí za nepochopitelné, jedná se podle něj o politickou objednávku.
 

Havlíček očekává, že změna podpory pro obnovitelné zdroje povede k roční úspoře na podpoře mezi sedmi a deseti miliardami korun. Celkem stát ročně vyplatí na podpoře přes 40 miliard, předloni to bylo 46,1 miliardy. Havlíček předpokládá, že se úspora rozdělí mezi pokles výdajů státního rozpočtu a snížení ceny elektřiny pro spotřebitele.

Vláda rozhodla o změně podpory pro všechny druhy obnovitelných zdrojů energie. U solární energetiky rozhodla o minimální možné podpoře, u ostatních zdrojů se drží mezi minimální a maximální hodnotou stanovenou EK. "Důvodem je, že fotovoltaický boom z roku 2009 a 2010 byl jeden z největších tunelů v České republice. V jednu chvíli se až zdesetinásobily výkupní ceny," řekl Havlíček.

"Nechápeme, proč ministr Havlíček dnes oznamuje návratnost pro solární elektrárny 6,3 procenta, když ministerstvo, které sám řídí, v pátek na vládu poslalo návrh zákona, který obsahuje návratnost 8,4 procenta. Jedná se podle nás o politickou objednávku, kterou chce vláda zničit tisíce podnikatelů a domácností a která ohrozí bankovní sektor vzhledem k tomu, že provozovatelé solárních elektráren ještě splácejí desítky miliard úvěrů," řekl včera předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář.

Podle Havlíčka je podpora solárních elektráren neúměrně vysoká k tomu, nakolik se podílejí na výrobě elektřiny. Podpora pro fotovoltaické elektrárny ročně činí 29,2 miliardy korun, ale na celkové výrobě elektřiny se podílejí ze dvou procent. Havlíček to srovnal s výrobou elektřiny z biomasy, kterou stát ročně podporuje čtyřmi miliardami korun, ale na výrobě elektřiny se podílí ze 4,6 procenta.

U vodních, větrných a geotermálních elektráren stanovila vláda IIR sedm procent. Podpora pro výrobu elektřiny z biomasy bude 9,5 procenta, u bioplynu 10,6 procenta. U všech obnovitelných zdrojů bude vláda podporu vyplácet formou zeleného bonusu, kdy bude stát dorovnávat rozdíl mezi tržní a výkupní cenou elektřiny.

Krčmář však oponuje, že s rozdílnou hodnotou návratnosti pro různé zdroje měla problém nejen Legislativní rada vlády, ale i třeba Svaz průmyslu a dopravy, Hospodářská komora nebo Svaz měst a obcí, podle nichž je diskriminační, že některé zdroje smí vydělávat víc než ostatní. "Současné rozhodnutí tuto diskriminaci ještě prohlubuje. Dnes navíc vláda tuto diskriminaci ještě více vyhrotila tím, že solárním elektrárnám jako jedinému zdroji svévolně přiřadila nejnižší možnou hodnotu IRR 6,3 procenta zatímco ostatním zdrojům vždy nejvyšší možnou," dodal včera šéf Solární asociace.

Expert na obnovitelné zdroje Hnutí Duha Tomáš Jagoš přivítal, že vláda novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE) konečně schválila. "Pozdě, ale přece, chtělo by se říct v reakci na dnešní vládní rozhodnutí novelizovat zákon o POZE a obnovit počínaje rokem 2021 provozní podporu pro nové projekty obnovitelných zdrojů. Vadou na kráse je však kromě více než sedmiletého čekání a přetrvávající nejistoty ohledně schválení Poslaneckou sněmovnou i absence podpory pro jeden z nejvýznamnějších tuzemských obnovitelných zdrojů - slunce. Chybí i specifická podpora pro komunitní projekty. Přesto jde z pohledu boje s klimatickými změnami a hledání receptů na podporu české ekonomiky o důležitý a správný krok,” dodal včera.

Také Svaz moderní energetiky uvítal, že se po měsících příprav dal do pohybu proces podpory pro vznik nových projektů obnovitelných zdrojů, přístup k solárním elektrárnám ale podle něj nedává smysl. "Solární panely jsou nejlevnějším typem obnovitelného zdroje a je zarážející, že vláda nechce podpořit jejich rozvoj ani v době, kdy musí myslet na ekonomicky efektivní nástroje, které pomohou při restartu ekonomiky," uvedl včera programový ředitel svazu Martin Sedlák. Svaz argumentuje loňskou studií společnosti Deloitte, podle níž lze v Česku do roku 2030 vybudovat až 7500 megawattů solárních elektráren.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VS

Vaclav Sobr

28.4.2020 07:56
7500MW solárních elektráren... předpokládám že to je 7,5GWp - tedy špičkový výkon někdy v létě v poledne...

pokud by jsme tedy z toho poslali 6GW do akumulace a ta akumulace měla kapacitu nějakých 20GWh byli bychom cca schopni tímhle zdroje nahradit 1GW výroby ve fosilní elektrárně.

jinými slovy - když máme 18GW ve fosilních elektrárnách a 22GW v topení potřebovali bychom tohle asi 40x...

jinými slovy - za těch 10 let v podstatě soláry slibují nahradit jeden temelínský blok... Vlastně ani to ne protože akumulace vůbec nikde není zmíněna...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2020 20:14 Reaguje na Vaclav Sobr
Elektřina se vyrábí k tomu, aby se spotřebovala a ne schovávala.
Je to řekněme jeden blok Temelína a v tomhle objemu je možno vypnout uhelnu.
Navíc tam nemá vůbec energii, která nejde do sítě a spotřebuje se na místě. To může být násobek, to nikdo neví a každopádně je to objem, který zase nemusí vyrobit uhlák. A o tom to celé přece je.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.4.2020 08:57
Podpora solární elektrárny? No to je snad pro nějakou rozvojovou zemi bez distribuční sítě, kde rodina dostane dva panely aby si mohla převařit vodu a nepotřebovala nákladnější dieselagregát.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2020 20:18 Reaguje na Richard Vacek
Při současné ceně elektřiny, do které nejsou započítány externality, velký rozvoj vfe nenastává a nás krutě tlačí čas.
Dle mého názoru by stačilo zrušit veškerou byrokracii a nevybírat na panely a baterie cla a hlavně DPH. Velmi jednoduché a efektivní.
Žádných dalších dotací netřeba.
Odpovědět
ig

28.4.2020 23:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Zrušení DPH = velmi masivní dotace :-) Koukám, že jste myšlenkově pokročil směrem "vždyť jsou to jen peníze" :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.5.2020 09:08 Reaguje na
Zruššení DPH je skutečně forma dotace, ale ta nejjednodušší a hlavně pro stát nejlevnější.
Příklad: Někdo si pořídí na střechu firmy fve, panely a baterie doveze z Číny. Stát nedostane z nich clo ani DPH, ale na konstrukci, rozvodech, elektronice atd. ji vybere. A za celý výkon ušetří vypouštění uhelných jedů.
Varianta druhá:
Stát tuhle "dotaci" nedá a vlastníku fabriky to finančně nevyjde a pořídí si kulový.
Prodělají všichni - stát, vlastník i životní prostředí, i ta firma, která by to stavěla nebude mít kšeft, jen Číňanovi je to fuk, prodá to kamkoliv jinam, kde nežijí pitomci.
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.4.2020 09:37
Krok správným směrem, i když je jasné, že správná hodnota podpory OZE je nula. To nám ovšem nedovolí EU, jejíž politicko ekonomický systém teď na Neviditelném Psovi jeden z autorů trefně pojmenoval "špidlismus - babišismus".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2020 20:09 Reaguje na Jan Šimůnek
Bod A) ruské demagogie říká: z vlastních půšvihů obviníš nepřítele.
Považovat EU za babišismus je skutečně čurinovní, to nikdo vážně napsat nemůže.
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.4.2020 09:46 Reaguje na Pavel Hanzl
To nám snad Putin nařizoval podporu OZE?

Babiš se chová racionálně tržně a křivení ekonomiky využívá ve svůj prospěch. To by na jeho místě dělal kterýkoli kapitalista. Primární problém je to pokřivení ekonomiky, dané diktátem EU.
Odpovědět
sv

4.5.2020 16:16 Reaguje na Jan Šimůnek
Bureš je stejný zloděj jako oze tuneláři.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.5.2020 09:11 Reaguje na
Zkuste napsat jediný případ, kdy nějaký OZE tunelář nakradl stamilióny až miliardy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.5.2020 09:10 Reaguje na Jan Šimůnek
Totálně zkorumpovaná státní správa, která už není schopna vyřešit ani nablblý čapák, nemá nic společného s racionalitou ani tržní ekonomikou, to je už ryzí fašismus.
Odpovědět
ig

28.4.2020 11:03
Už v okamžiku kdy se ty fve stavěly bylo jejich majitelům jasné, že je to podfuk, bankám muselo být jasné, že financují podfuk, tak kde ještě bere Solární asociace tu drzost se dovolávat slitování???
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2020 20:22 Reaguje na
Když se stavěly, byly panely 10x dražší, ale ten zákon byl udělán blbě (ČSSD, KSČM). Megatunel z toho udělaly média a svedly to na ODS, u nás prostě normálka.
Odpovědět
ig

28.4.2020 20:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Megatunel z toho udělali příjemci dotací, buď přímo nebo prostřednictvím lobbistů. Že ho udělaly silně levicové strany (ČSSD, KSČM, ODS) je logické, protože žádné pravicové strany nemáme.
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.4.2020 09:47 Reaguje na Pavel Hanzl
ODS je už dlouho levicová strana.
Odpovědět
sv

4.5.2020 16:18 Reaguje na Jan Šimůnek
Ve srovnání s anonanisty je ODS víc vpravo o celé světelné roky.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist