https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-zrejme-podpori-jureckuv-navrh-zrychlene-schvalit-mysliveckou-novelu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda zřejmě podpoří Jurečkův návrh zrychleně schválit mysliveckou novelu

30.8.2021 00:30 | PRAHA (ČTK)
Novela má zjednodušit administrativu spojenou s lovem lesní zvěře.
Novela má zjednodušit administrativu spojenou s lovem lesní zvěře.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Vláda na svém pondělním zasedání zřejmě podpoří návrh předsedy lidovců Mariana Jurečky, aby Sněmovna zrychleně schválila novelu zákona o myslivosti, kterou Jurečka předložil. Vyplývá to ze stanoviska, které je k dispozici na vládním webu. Jurečkova novela je totožná s předlohou, kterou už loni vláda předložila poslancům. Jediný rozdíl spočívá v tom, že Jurečka navrhuje, aby ji Sněmovna schválila ve zrychleném režimu již v prvním čtení. Novela má za cíl bránit škodám způsobovaných vysokou zvěří a má například elektronizovat mysliveckou evidenci.
 

Vládní předlohu obdrželi poslanci loni v červenci. Letos v červnu ji začali projednávat již ve třetím čtení, které ale nestihli dokončit. Sněmovnu čeká v září poslední řádná schůze před volbami. Zákony, které nestihnou schválit, "spadnou pod stůl", takže příští Sněmovně by je nejdřív musel někdo předložit a její poslanci by je pak začali projednávat od začátku.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) však doporučil k Jurečkovu návrhu zaujmout negativní stanovisko. Jeho úřad ho zdůvodnil tím, že k vládní předloze se během projednávání ve Sněmovně sešly pozměňovací návrhy vypracované z velké části ve spolupráci s ministerstvem,které podpořil i zemědělský výbor. Tyto návrhy pak podle MZe představují výrazný rozdíl proti původní podobě návrhu zákona. Jde například o podrobný popis elektronického Informačního systému myslivosti nebo o úpravy zpřesňující mimo jiné ustanovení o kontrole a evidenci ulovené a nalezené uhynulé spárkaté a ostatní zvěře. Do zákona se měla dostat také přechodná ustanovení týkajících se loveckých lístků vydaných do 30. června 2023, jejichž platnost bude končit 1. ledna 2024. Výbor také podpořil určování plánů lovu podle škod na porostech.

Novela má zjednodušit administrativu spojenou s lovem lesní zvěře. Jejím cílem je usnadnit redukci počtu přemnožené spárkaté zvěře, která ničí nové lesní porosty, a brání tak obnově lesů zasažených suchem a kůrovcovou kalamitou

Na červnovém jednání sněmovního zemědělského výboru vyjadřovali opoziční poslanci obavy z toho, že novelu už Sněmovna do voleb nestihne projednat. Podle opozice se vládní koalice už zbavila hlavního důvodu, proč novelu předkládala. Na začátku června Sněmovna schválili novelu zákona o invazních druzích, kde zrušili dosud neúčinnou změnu mysliveckého zákona, podle níž by mimo jiné úřady rozhodovaly každý rok jednotlivě zhruba o 5800 plánech mysliveckého hospodaření. Poslanec David Pražák (ANO) tehdy uvedl, že některé pozměňovací návrhy k novele mohly ohrozit mysliveckou činnost.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

30.8.2021 14:22
asi lepší než nic
Odpovědět
DA

DAG

31.8.2021 07:15 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Asi tak. I když to moc nechápu. Když už se to dostalo do třetího čtení, tak KDU kompletně hlasovali proti. Teď podá úplně ten původní návrh.
Co je to za nesmyslné boje? Bohužel politici fakticky, Svol a Duha mediálně z toho udělali totální frašku.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

31.8.2021 07:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Asi lepší nic, než ve spěchu udělat nedodělek. Zkuste to po volbách.. Čtyři roky se jen hádáte. Většinou jde jen zájmovým skupinám o snadnějšímu přístupu k lovu, bohužel.
Odpovědět
JV

Josef Valenta

6.9.2021 11:59
Hurá Tak jsem na pastvinách neskolaboval zbytečně a nestrávil v ikemu rok s následmou transplantací srdce díky přemnoženým dankům .kteří mi trhali oplůtek a pouštěli krávy do okolí .Ted už snad budou muset lýní myslivci a úředníci z odboru živ.prostředí na ceskobudějovicku konat a né sprominutím srát zemědělcům a vlastníkům pozemků na hlavu.Josef Valenta Něchov
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist