https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-zvazi-navrat-institutu-vyvlastneni-do-horniho-zakona-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda zváží návrat institutu vyvlastnění do horního zákona

20.7.2020 01:40 | PRAHA (ČTK)
Vláda se návrhem dalšího postupu při prosazování zájmů státu při ochraně a využívání ložisek nerostných surovin bude zabývat na pondělním jednání.
Vláda se návrhem dalšího postupu při prosazování zájmů státu při ochraně a využívání ložisek nerostných surovin bude zabývat na pondělním jednání.
Zdroj | Archiv Autora
Vláda zváží návrat institutu vyvlastnění do horního zákona. Dále v něm chce například vymezit pojem superkritické a kritické nerosty nebo převést kompetence k vydávání závazných stanovisek k umisťování staveb v chráněných ložiskových územích z orgánů kraje na obvodní báňské úřady. Chce tak doplnit surovinovou politiku státu z letošního března. Vyplývá to z vládního dokumentu, který má ČTK k dispozici.
 

Vláda se návrhem dalšího postupu při prosazování zájmů státu při ochraně a využívání ložisek nerostných surovin bude zabývat na pondělním jednání. Doplněk surovinové politiky státu je ještě posuzován kvůli vlivu na životní prostředí. "Proto není v návrhu usnesení vlády zahrnut legislativní úkol," uvádí se v předkládací zprávě.

Podle pracovní skupiny složené ze zástupců ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva životního prostředí a Českého báňského úřadu je několik základních předpokladů, které musí být naplněny, aby stát mohl využívání nerostných surovin regulovat racionálně. "Stát musí nerostné suroviny vlastnit, musí mít informace o jejich zásobách, musí je umět ochránit pro budoucí využití v rámci územního plánování. Dále musí mít možnost je využívat, musí mít z využívání svých nerostných surovin profit a negativní projevy jejich využívání musí být ekologicky a společensky akceptovatelné," uvádí pracovní skupina ve zprávě.

Vlastnit pozemek v místě budoucí těžby se podle skupiny stalo základem strategie odpůrců těžby z různých důvodů, jako jsou například ochrana životního prostředí nebo vlastního majetku. Tyto důvody skupina označila za pochopitelné. "Ovšem dalšími důvody jsou spekulativní zisk z prodeje pozemku těžaři nebo bránění těžbě z důvodu konkurenčního boje. Jedním z kroků ke zlepšení postavení státu jako majitele ložiska by mohl být návrat vyvlastnění do horního zákona," píše se ve zprávě. "Návrat vyvlastnění musí být zároveň omezen pouze na případy vyvolané potřebami státu nebo regionu," dodává pracovní skupina.

Doplnění surovinové politiky státu schválila vláda letos v březnu. Stát podle ní připraví do konce příštího roku program geologického průzkumu s názvem Bez nerostů nevyrostu zaměřený na nerostné suroviny využívané v nových moderních high-tech odvětvích.

Materiál dále počítá s ustanovením takzvaných superkritických surovin, jejichž možnou těžbu zváží vždy nejdříve stát. Půjde o zlato, lithium, uran, rubidium a cesium.

Dokument kromě toho zachovává i skupinu takzvaných kritických nerostů, které jsou mimo jiné důležité pro průmysl. Patří mezi ně antimon, beryllium, fluorit, germanium, chróm, indium, kobalt, kovy platinové skupiny, magnesit, niob, prvky lehkých vzácných zemin, prvky těžkých vzácných zemin, přírodní grafit, wolfram, tantal, zirkonium a titan.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

20.7.2020 09:28
Chystáme se stát zemí vyvážející zalevno suroviny, dle ruského vzoru?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.7.2020 11:55 Reaguje na Pavel Hanzl
No dojmy z toho člověk nemůže mít zrovna pozitivní... odebírání práv občanům, spolupráce s komunisty, vyvlastňování, je vidět, kam naši zemi současná vláda směřuje....
Odpovědět
LB

Lukas B.

20.7.2020 17:57 Reaguje na Lukáš Kašpárek
v principu lze souhlasit. svobodné nakládání se svým tělem a majetkem jsou základem všeho lidskoprávního (negativní práva = nemuset strpět), všechna ostatní práva jsou až v druhém sledu. má to své "ale".

souhlasíte s institutem vyvlastnění podle jiných zákonů? třeba pro dálkové vedení elektřiny (umístění sloupu do země a zřízením ochranného pásma někdo nakládá s majetkem někoho jiného a fakticky vyvlastňuje). soudě s jiných diskusí jste poměrně horlivým příznivcem tzv. obnovitelných zdrojů, a ty se bez dramatického posílení přenosové soustavy stávají jen drahou hračkou naprosto jednoznačně. velmi podobně třeba velkoplošná a maloplošná chráněná území, omezení vyplývající ze stavebního zákona atakdále atakdále. nelze vyzobávat hrozinky z koláče.

obecně: některá práva mohou být v nejnutnějším rozsahu a za náhradu omezena, je-li nějaký jiný zájem, který svým významem tato práva převyšuje. to je prosím rozdíl mezi anarchií a republikou. (já jsem svým politickým založením minarchista, ale stejně chápu, že nemá-li zavládnout anarchie se svými utopickými výhodami a hrozícími nevýhodami, musím se podřídit státu třeba ve věcech obrany státu a podřízení se moci soudní)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.7.2020 23:56 Reaguje na Lukas B.
No nevím, ale vámi uvedené příklady mají dle mého soudu k vyvlastnění opravdu daleko. Omezení vlastnického práva fakt není odejmutí vlastnického práva jako takového.

Mám pocit, že kdyby vám někde na pozemku vyhlásili např. CHKO tak vás to nepotěší, ale budete vnímat jako sakra rozdíl, kdyby vám přišel papír že už to není vaše a najely tam bagry.
Odpovědět
va

vaber

20.7.2020 21:58 Reaguje na Lukáš Kašpárek
dnes je každý prostor v této zemi někým vlastněn a kdyby bylo vlastníkovi plně dovoleno uplatnit svá vlastnická práva musel by se každý občan pohybovat jen v prostoru který sám vlastní a život by vlastně nebyl možný
Odpovědět
JK

Jaromír Kvapil

20.7.2020 22:13
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist