https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/voda-v-prerovske-lagune-neni-vhodna-ke-koupani-potvrdily-to-rozbory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Voda v přerovské Laguně není vhodná ke koupání, potvrdily to rozbory

18.6.2021 20:46 | PŘEROV (ČTK)
"Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. Koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem," uvedl Martin Halata ze Zdravotního ústavu v Ostravě. Ilustrační foto
"Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. Koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem," uvedl Martin Halata ze Zdravotního ústavu v Ostravě. Ilustrační foto
Obyvatelé Přerova by měli v těchto tropických dnech oželet koupání v Laguně. Podle posledních výsledků rozborů není voda vhodná ke koupání, kvůli jejímu složení hrozí citlivějším jedincům zdravotní komplikace, sdělila ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. Informace o červnovém měření i s přesnými hodnotami najdou zájemci přímo ve vývěsce na Laguně. Další vzorky pro testování budou odebírány v červenci a srpnu.
 

Rozbor vody si nechaly v polovině června vypracovat Technické služby města Přerova. "Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. Koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem," uvedl Martin Halata ze Zdravotního ústavu v Ostravě.

Voda v přerovském přírodním koupališti neodpovídá kvalitě ke koupání ve dvou ukazatelích, a to v průhlednosti a vodním květu. "Mikroskopický obraz ukázal, že v Laguně se nacházejí například rozsivky centrické a penátní, skrytěnky, zelené řasy či krásnoočka. Mikrobiologické vyšetření sice vykazuje výbornou jakost, ale sinice překročily druhý sledovaný stupeň a chlorofyl první stupeň," doplnila mluvčí radnice.

Laguna v odpočinkové zóně Přerova je uměle vytvořená nádrž, která nemá odtok ani přítok. Městu se loni podařilo zbavit Lagunu letitých nánosů bahna, které řadu let odrazovaly obyvatele města od koupání, pomocí speciální bakteriální směsi. Díky aplikaci ze dna zmizelo 1800 krychlových metrů bahna, což je v přepočtu 220 plně naložených nákladních aut. Vyčištění dna o rozloze 2,75 hektaru stálo zhruba 200 000 korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

19.6.2021 01:37
220 náklaďáků bahna se "ztratilo", ale kvalita vody opět nic moc. Tam, kde
to bahno skutečně odtěžili a odvezli, tak je kvalita vody o mnoho lepší.
Bahno a bahno je rozdíl a jeho dalším rozkladem vznikají jiné živiny pro
ty sinice atd. Z odtěženého bahna nemá co v laguně vznikat, protože tam už
nebude. Nechci tuto metodu zcela odsoudit, ale myslím, že odtěžení bahna
je osvědčený způsob, jak zlepšit kvalitu vody a ne ho pouze rozkládat
a vizuálně zmenšovat jeho objem, protože se o to více koncentruje a taky
se z něho uvolňují živiny pro ty sinice a jiné organismy. Zabahnění je
přirozenou degradací jakýchkoliv uzavřených vod se splachem organické
hmoty a živin a žádné rozkladné organismy tento proces asi nezastaví.
Jedině to zachrání sací a jiné bagry a bude klid na pár desítek let.
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

1.7.2021 21:42 Reaguje na Břetislav Machaček
Rozumíte tomu, protože jste stará škola = solidní celkové vzdělání. A pamatujete si, pane Machačku, na moji reakci vloni na toto zázračné zmizení a marný boj proti supervědecky inovativním pověrám? Mají co chtěli, vrazili peníze do zázraku který má vymýtit sinice ...
Dtto Jablonec nad Nisou, který třetím rokem vyhazuje peníze na excelentní vědeckou supermetodu a výsledkem je jenom odklon pozornosti a mediální cirkus. Dtto Hostivař v Praze a dalo by se pokračovat.
Je to sice k pláči, ale lidská blbost musí sklidit své plody bez nároku na pomoc, jinak se dotyční a další jejich klony nepoučí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist