Vodáci pomáhali mapováním suchých jezů inspekci i přírodě
Letošní léto bylo z vodáckého pohledu tragické, přesto vodáci řeky splouvali - a sjížděli se i jezy. „Na ČIŽP jsme se obrátili se 30 podněty a díky této spolupráci byla většina turisticky významných řek i za těchto nepříznivých podmínek sjízdná,“ říká Petr Ptáček, majitel Vodácké školy záchrany a vodáckého webu raft.cz. Ve 22 případech je šetření ukončeno, protiprávní jednání bylo zjištěno v 11 z nich.
Vodáci inspektorům pomohli monitorovat stav vody prostřednictvím webu www.suchejezy.cz. Zaměřili se přitom především na turisticky nejzajímavější řeky a nejčastěji hlásili problémy na řece Lužnici a Sázavě. Kampaň, která odstartovala na začátku vodácké sezóny, zafungovala podle Petra Ptáčka preventivně a zvýšila povědomí o povinnostech provozovatelů malých vodních elektráren. Vodáci navíc začali spolupracovat a řešit problematická místa ještě před oznámením ČIŽP se samotnými provozovateli elektráren a s energetickými sdruženími.
Inspekce kontrolovala stav vody na 37 řekách po celé republice, problémy se vyskytovaly vzhledem k mimořádně suchému létu všude. „V převážně většině případů nebyl při provozu MVE dodržen minimální zůstatkový průtok nebo byla zjištěna další závažná porušení vodního zákona. V mnoha případech bylo ale podkročení zůstatkových průtoků způsobeno mimořádnými klimatickými podmínkami,“ upřesňuje Zdeňka Vaňková, vedoucí oddělení ochrany vod ČIŽP. V létě byly zaznamenány měřícími stanicemi ČHMÚ podprůměrné průtoky, v některých případech byl průtok dokonce neměřitelný, nastalo tzv. hydrologické sucho.
Na zatím nejzávažnější zdokumentovaný případ nedodržování vodního zákona narazila letos ČIŽP na Svratce. Provozovatel MVE Sedliště nechal v řece protékat desetkrát méně vody, než mu dovolují předpisy. ČIŽP letos do poloviny září zkontrolovala při 173 šetření 125 malých vodních elektráren, nekalé praktiky zjistila u 33 z nich. Tato čtvrtina podle ředitele ČIŽP Erika Geusse kazí provozovatelům MVE nejenom pověst, ale znevýhodňuje i další podnikatele na toku.
„V rámci naší kontrolní činnosti jsme se setkali s různými triky podnikatelů, jak znepříjemnit zjišťování zákonného stavu. Docházelo k různým manipulacím s vodním tokem například v nočních hodinách," uvádí Erik Geuss. Inspekce proto začala spolupracovat také se Operátorem trhu s elektřinou, společností OTE, a.s., a distributory energie. „Díky tomu je možné zjistit, zda konkrétní malá vodní elektrárna byla v určitý den v provozu. Získané informace budeme využívat v rámci vedení správních řízení,“ vysvětluje Geuss.
Inspektoři letos do poloviny září zahájili správní řízení s provozovateli 17 elektráren, další připravují. Právní moci nabylo zatím sedm pokut za 210 tisíc korun. Za posledních pět let provedla inspekce přes 600 kontrol MVE a uložila sankce za více než 1,6 milionu korun.
reklama