https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vodafone-slibuje-vysadit-pul-milionu-stromu?ids%5Bx2e15f671e6143433dfcf40b1a230f210%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vodafone slibuje vysadit půl milionu stromů

28.7.2010 10:43 | PRAHA (Ekolist.cz)
Společnost Vodafone slibuje, že za každého zákazníka, který přestane používat papírové faktury, nechá zasadit jeden strom. O místě, kde by se měly nově zazelenat má rozhodnout Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). Díky dohodě se má do roka objevit půl milionu nově vysazených stromů, zejména v chráněných krajinných oblastech.
 

Koruna buku
Za každého zákazníka, který požádá o elektronickou fakturu namísto papírové, vysadí Vodafone strom
Foto: Martin Mach/Škola ekologického myšlení

„Dnes vydáváme milion papírových faktur a naším cílem je převést až tři čtvrtiny zákazníků na elektronické vyúčtování,“ říká Přemysl Filip z Vodafone. Za každého zákazníka, který o elektronickou fakturu požádá, pak firma vysadí strom. Vodafone vyzkoušel pro omezený počet zákazníku podobnou nabídku již minulý rok. Zájem o elektronickou fakturu se prý dvakrát až třikrát zvýšil, když zákazníci věděli, že firma za každou vysadí strom.

Stromy se mají díky tomu sázet v sedmnácti CHKO a ve dvou krajích, Libereckém a Karlovarském, i mimo chráněné oblasti. „Veřejné rozpočty jsou napjaté a příští rok peněz ještě ubude,“ vítá nabídku telefonní společnosti ředitel AOPK František Pelc. Kvůli tomu se může stát, že budou peníze jen na akce, které je nutné bezpodmínečně udělat, jako je například kosení luk. Ale na výsadbu, která by pomohla návratu přirozenější skladby lesa, se peníze nenajdou.

„Stav lesa v České republice, přestože porostů přibývá, není optimální,“ vysvětluje František Pelc. Důvodem je posun druhové skladby. „Původní lesy tvořily zhruba ze dvou třetin listnaté stromy, dnes se to úplně otočilo,“ říká Pelc. Dnešní porosty tvoří z téměř 80 % jehličnany, na listnáče zbývá jen pětina lesa. Smrk dříve tvořil méně než 10 % ze všech stromů v lesích, zatímco dnes je jich přes polovinu. Druhým velkým problém je podle něj „vysoký podíl myslivecky zajímavé zvěře,“ které lesy ničí.

Cílem spolupráce AOPK a Vodafone není výsadba lesů, kterou by obecný vlastník lesa realizoval tak jako tak, ale zvýšení rozmanitost lesů nad rámec zákonných povinností. Proto by se měly sázet druhy, které jsou vzácné nebo se vyskytují jen v omezeném množství. Tedy jedle a tis nebo buk, dub či jeřáb. V plánu je i javor, lípa, jilm, topol, jasan či dokonce třešeň. „Ve výčtu plánovaných výsadeb vůbec nefiguruje smrk, který si vlastník, pokud o něj stojí, musí zaplatit sám,“ dodává Petr Kostečka z AOPK.

Častým způsobem obnovy lesa je podle něj úplné vykácení holiny, na kterou pak vlastník lesa vysází hospodářské druhy dřevin spolu se ze zákona povinným podílem tzv. melioračních a zpevňujících dřevin. Ty pomáhají zlepšovat vodní režim lesní půdy a také zvyšuje jeho celkovou odolnost. Díky spolupráci s Vodafone by se v lesích chráněných oblastí mělo objevit takových stromů více, než kolik požaduje v minimálním podílu výsadby lesní zákon. Výsadba původních druhů dřevin by měla probíhat i na pozemcích drobných vlastníků (do 3 ha), kterým zákon žádný povinný podíl zpevňujících dřevin nenařizuje.

Nejvíce nových stromů by se mělo objevit v CHKO Beskydy (55 % buk, 35 % jedle, 10 % javor), kde jich chtějí vysázet přes sto tisíc, přes osmdesát tisíc v CHKO Broumovsko (70 % buk, 15 % jedle, 15 % javor) a přes padesát tisíc v CHKO Ždárské vrchy (50 % jedle, 50 % buk). „Vysázet půl milionu stromů za rok není problém, loni jsme vysázeli kolem 300 tisíc nových sazenic,“ říká František Pelc.

Půl milionu "stromů s logem Vodafone" by mělo být zasazeno do poloviny roku 2011. Kolik bude výsadba stát nechtěl Přemysl Filip prozradit. AOPK ale prozradila, že 300 tisíc sazenic stálo zhruba 12,5 milionu korun. Tedy odhadem by Vodafone měl za výsadbu zaplatit téměř 21 milionů korun. Na konci července firma vysadila téměř 80 000 stromů.


reklama

 
Hugo Charvát
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Firma vysadila... - 29. 7. 2010 - veronika jelínková

souhlasím, tenhle trend se děje i ve městech a je to něco příšerného - "architekt" přijde, nechá porazit krásný vzrostlý padesátiletý strom, který je naprosto zdravý, a osází betonovou dlažbu ostrůvky s mladými stromky, bez ohledu na to, jaké to jsou (ohledy se berou patrně pouze designové). mají-li to štěstí a nerostou-li hned u toho největšího provozu, možná i přežijí,v každém případě se však mají v "architektově" potěmkinové vesničce bídně. škoda, že "architektovi" třeba za každý vykácený strom nevypadne jeden zub, pak by si možná uvědomil hned, že jednají s živými tvory. takhle si to uvědomí až generace architektových vnuků, kteří zemřou na nedýchatelný vzduch. města bez stromů jsou města bez kyslíku.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist