https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vojenske-lesy-a-statky-roubuji-ovocne-stromy-v-brdech-odrudami-ze-zaniklych-obci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vojenské lesy a statky roubují ovocné stromy v Brdech odrůdami ze zaniklých obcí

2.4.2023 01:26 | Strašice (Rokycansko) (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vojenské lesy a statky (VLS) začaly na Padrťských pláních v Brdech roubovat stovky ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín či Zaběhlá. Stromy v Chráněné krajinné oblasti Brdy loni na podzim vysadili dobrovolníci. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali původní obyvatelé zaniklých brdských obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný.
 

Z obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá byli původní obyvatelé vyhnáni nejdřív během okupace německou armádou a následně v 50. letech komunistickým režimem. "Jejich domy, kostely a školy byly srovnány se zemí, zůstaly jen místopisné názvy. A také některé ovocné stromy, které rostly v zahradách zmizelých obyvatel Brd," řekl mluvčí VLS Jan Sotona. Z nich teď VLS odebírají štěpy a roubují jimi ovocné stromy podél Altánské cesty a na dalších místech na Padrťských pláních, které loni v září vysadily tisíce dobrovolníků.

"Nová stromořadí, která zde lidé v září vysázeli, aby zanechali svou stopu v srdci Brd, budou také jakýmisi alejemi vzpomínek. Jednou za řadu let, až tudy někdo půjde a utrhne si třeba jablko a zakousne se do něj, ucítí chuť, kterou cítili původní obyvatelé Brd," řekl Novotný.

Letos lesníci VLS naroubují na podnože z podzimního "Stromsázení" hlavně štěpy odebrané z jabloní v lokalitách zaniklých obcí Padrť, Přední a Zadní Záběhlá a Kolvín. "Napřesrok na jaře se chystáme roubovat hlavně třešně," dodal mluvčí.

Druhý největší státní lesnický podnik v ČR loni oznámil, že ve vybraných lokalitách začíná znovu sázet větší počty méně obvyklých dřevin - jabloní, hrušní, třešní, tisů a dalších, které doplňují smíšený les ve středních nadmořských výškách, kde firma většinově hospodaří.

Letos v únoru zahájily VLS přeměnu rozsáhlých ploch převážně smrkových monokultur na pestré lesy druhového i věkového složení. Nové ekosystémy budou stabilnější, lépe odolají škůdcům, větru i sněhu, vysoká zvěř tam nenapáchá tak velké škody a navíc zadrží víc vody. Postupně, ale rychle, přemění VLS monokultury na nové, druhově, prostorově i věkově pestré porosty. Dnes je v Brdech z 80 procent smrk.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

2.4.2023 08:54
Ještě hlídat pořádně developéry a bafuňáře !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.4.2023 11:07 Reaguje na smějící se bestie
No nejlépe Národním Parkem. Nic lepšího v zákoně není, bohužel.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.4.2023 11:35 Reaguje na Slavomil Vinkler
Vzorem však nesmí být Šumava, Krkonoše, že !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.4.2023 11:54 Reaguje na smějící se bestie
Lepší blbá Šumava NP s nadějí na vylepšený management, než les privatizovaný, zastavěný a jiný podobný turistický Disneyland.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.4.2023 11:56 Reaguje na Slavomil Vinkler
Celkem výborná je péče v NP Podyjí. Pokud to udrží.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist