https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vojenske-lesy-zapoji-do-obnovy-krajiny-brd-verejnost-lide-vysadi-ovocne-stromy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vojenské lesy zapojí do obnovy krajiny Brd veřejnost, lidé vysadí ovocné stromy

28.8.2022 00:28 | Strašice (Rokycansko) (ČTK)
Dolejší Padrťský rybník v Brdech. Vpravo v pozadí vrch Kočka (789 m)
Dolejší Padrťský rybník v Brdech. Vpravo v pozadí vrch Kočka (789 m)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Brdy-Res Publica / Wikimedia Commons
Vojenské lesy a statky ČR (VLS), které jsou hlavním hospodářem ve středních Brdech, zapojí do obnovy krajiny veřejnost. Lidé budou sázet aleje se stovkami ovocných stromů na pláních v okolí Padrťských rybníků. Unikátní dobrovolnická akce je naplánována na sobotu 17. září, řekl ČTK mluvčí státního podniku Jan Sotona.
 

"Brdské stromsázení dá každému možnost podílet se na změnách krajiny v bývalém vojenském újezdu, a zanechat tak svou vlastní stopu v unikátní přírodě, která byla více než půlstoletí veřejnosti nepřístupná," uvedl mluvčí. VLS hospodařící v šesti unikátních přírodních lokalitách chtějí touto akcí představit veřejnosti svoji strategii přírodě blízkého hospodaření.

Akce potrvá od 10:00 do 16:00. "Lidé vysadí spolu s dobrovolníky stovky ovocných stromů na ikonických Padrťských pláních. Půjde hlavně o třešně ptačí, slivoně, tedy švestky, a jabloně," řekl Sotona. Část stromů chtějí lesníci VLS s návštěvníky vysázet také v blízkých lesích.

"Brdské stromsázení je dalším krokem ve snaze ministerstva obrany otevírat vojenské lokality veřejnosti," řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Jde podle ní o unikátní oblasti, které jsou domovem vzácných živočichů i rostlin.

Podle ředitele VLS Romana Vohradského symbolizuje vysazování alejí strategické změny, které podnik v lesích chystá. "Chceme porostům vrátit druhovou pestrost, kterou měly před nástupem intenzivního hospodaření," podotkl.

Hlavní alej bude vysazena podél Altánské cesty v lokalitě zaniklé obce Přední Záběhlá na Padrťské pláni. "Tam bude také hlavní shromaždiště akce s bohatým programem pro malé i velké. Návštěvníci se mohou těšit na lesní pedagogiku, ukázky práce tažných koní, ale i komentované cyklovyjížďky po okolí. Lidé si také mohou opéct špekáčky a zeptat se lesníků na vše z historie i současnosti Brd," řekl mluvčí.

Účastník akce, který dostane jubilejní stomiliontý strom z vysazovaných vojenskými lesy při obnově lesů po kůrovcové kalamitě, bude mít možnost ho spolu s lesníky vysadit poblíž Padrťských plání u pomníku připomínajícího seskok dvou paradesantních skupin v roce 1942. Poděkováním pro něj bude pobyt v CHKO Brdy v chatě Rybářská bašta s programem o přírodě, připraveným lesníky pro jeho rodinu na míru, řekl mluvčí.

"Před sedmi lety, kdy kůrovcová a klimatická kalamita začala decimovat české lesy, jsme ve vojenských lesích spustili největší zalesňovací akci v devadesátileté historii. Obnova vrcholila předloni, kdy jsme vysadili během jediného roku přes 23 milionů sazenic," uvedl Vohradský. VLS postupně nahrazují převážně smrky novými pestřejšími porosty, kde převažují listnaté stromy.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

28.8.2022 06:41
No, Brdským Vojenským lesům, se kalamita celkem vyhnula a hlavně by z toho regionu, neměl být dělán lunapark, který se rozmáhá na Šumavě, v Krkonoších i jinde v pohraničních horách.
Parkoviště dostatečně veliká na okrajích, uvnitř jen dostatek odpadkových košů - developéry hnát klackem.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.8.2022 07:13 Reaguje na smějící se bestie
Proč? Už jste někde viděl dostatečně velké parkoviště? Už jste viděl tolik košů, aby okolo nebyl bordel?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.8.2022 08:38 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No, právě že nikde neviděl.
Ale hlavně bych nechtěl ta parkoviště uprostřed Brd !
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist