https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vojenske-lesy-zavadeji-zastrelne-250-kc-na-divocaky-jako-prevenci-moru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vojenské lesy zavádějí zástřelné 250 Kč na divočáky jako prevenci moru Aktualizováno

19.10.2021 17:28 | PRAHA (ČTK)
Podnik také zavedl další opatření jako je zákaz dovozu trofejí zvěře ze zemí, kde je podezření na výskyt moru nebo zákaz stravování potravinami z problematických lokalit na akcích podniku.
Podnik také zavedl další opatření jako je zákaz dovozu trofejí zvěře ze zemí, kde je podezření na výskyt moru nebo zákaz stravování potravinami z problematických lokalit na akcích podniku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státní podnik Vojenské lesy a statky (VLS) zavedl kvůli africkému moru prasat u hranic zástřelné 250 korun za prase a zvyšuje odlovy černé zvěře. Podnik spravuje zhruba 126 000 hektarů lesních pozemků, hospodaří převážně v armádních výcvikových prostorech, ale také na 6000 hektarech zemědělské půdy. Státní veterinární správa v minulém týdnu znovu před chorobou varovala.
 

V sousedním Polsku i Německu je choroba podle veterinářů dále na postupu. Nejbližší výskyt moru od české hranice u prasat divokých v Polsku činí 14 km. V Německu je to 25 km. Riziko rozšíření nákazy i na území České republiky tak dále vzrůstá, uvedla SVS.

"Zvýšili jsme již počátkem října plány odlovu prasat divokých ve všech lokalitách, kde hospodaříme. Zároveň jsme zaměstnancům přiznali mimořádnou odměnu za každý ulovený kus ve výši 250 korun. Jde o preventivní opatření v souvislosti s touto epidemiologickou hrozbou v okolních zemích," uvedl ředitel VLS Petr Král.

Podnik také zavedl další opatření jako je zákaz dovozu trofejí zvěře ze zemí, kde je podezření na výskyt moru nebo zákaz stravování potravinami z problematických lokalit na akcích podniku.

Na začátku října zasedala v Praze kvůli moru ústřední nákazová komise. V případě opětovného zavlečení choroby na české území požádá ministerstvo zemědělství znovu o spolupráci policii. Stát pak vybízí myslivce k ještě intenzivnějšímu lovu divokých prasat. Ta nemoc přenášejí, pokud se dostane do chovu prasat, musí se vybít.

V současnosti se v ČR zástřelné plošně nevyplácí. Pouze na severu státu, v oblasti Frýdlatnska ve Šluknovském výběžku už loni stát vymezil zónu intenzivního odlovu divočáků. Zavedl v ní dvoutisícové zástřelné, pokud pak myslivci najdou uhynulý kus a nahlásí jej, dostanou 3000 Kč za kus. Zástřelné pak také nabízejí některá města.

Státní podnik Lesy ČR, kterému patří zhruba půlka lesů v republice zástřelné zatím nezavedl. "Vedoucí lesní správy i polesí má ale k dispozici sumu určenou k motivaci lovu černé či jiné zvěře lovci z Lesů ČR, která je dle aktuálních podmínek modifikována," doplnila mluvčí podniku Eva Jouklová.

Největší výskyt nemoci, kterou přenášejí divoká prasata, je obvykle koncem léta, což je spojené i s migrací divočáků. První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil poprvé africký mor prasat v ČR, byli nalezeni 21. a 22. června 2017 na kraji Zlína poblíž areálu Krajské nemocnice T. Bati. Africký mor prasat se v Česku tehdy objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města veterináři následně potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, zastřelených nebo odchycených divokých prasat. ČR je v současnosti jednu ze dvou zemí, kde se podařilo nákazu vymýtit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

19.10.2021 18:15
Kvuli 250 korun se v dnešní době určitě někdo přerazí.S touhle cenou to mohli zkoušet za socíku když stál rohlík třicet halířu a chléba okolo čtyř korun
Odpovědět
kk

karel krasensky

19.10.2021 18:22
Dejme tomu,že stravím na posedu pět večerních,nočních čekání po čtyři hodiny a pak třeba střelím lončáka.Takže po dvaceti hodinách čekané si v přepočtu přijdu na šest bochníku chléba.Neber to za ty peníze.No ni
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.10.2021 17:12
Ve vojenských lesích by to mohl být výcvik vojenských odstřelovačů, nebo
elitních zásahových jednotek. Tak by ušetřili na zástřelném a kluci by
si zastříleli, když už "nebojují" za "nás" v Afghánistánu.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist