Volby 2010: Volební sliby Věcí veřejných
Věci veřejné slibují sloučit ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí do jednoho úřadu. Agenda zemědělství, ani životního prostředí podle nich nevymizí, "pouze dojde k efektivnějšímu přeuspořádání a řešení souvisejících problémů na jednom místě". Na snímku Radek John, předseda strany Věci veřejné
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: Jaroslav Jiřička/Wikimedia Commons |
Věci veřejné požadují přijetí nového zákona o ochraně ovzduší, který sníží maximálně přípustné lokální koncentrace emisí, stanoví možnost určení nízkoemisních zón a legislativně upraví emise z malých zdrojů. Také požadují zavádění nízkoemisních technologií a paliv v komunální dopravě, pokračující finanční podporu úsporných opatření, výměny kotlů a zateplování.
O odpadech uvažují Věci veřejné nejen jako o problému, ale také jako o zdroji nabízejícím řadu možných řešení a příležitostí zejména pro soukromý podnikatelský sektor. Chtějí prosadit zjednodušení odpadové legislativy (stávající administrativa je podle nich komplikovaná, nedostatky vidí i v kategorizaci odpadů a nakládaní s vybranými odpady), průhledné financování a demonopolizování systému nakládání s odpady.
Strana odmítá realizace vodohospodářských projektů přehrad a vodních cest bez zdůvodnění reálného ekonomického efektu, veřejného zájmu a vyřešení střetů na úseku ochrany přírody a krajiny. Naopak podporuje zrychlení a zjednodušení využití fondů EU k podpoře opatření zlepšujících přirozené funkce vodních toků (čistírny odpadních vod, rybí přechody, přírodě blízké úpravy vodních toků snižující dopady povodní).
Lesy jsou podle VV postiženy ztrátou odolnosti, erozí půd a poklesem biologické rozmanitosti. Věci veřejné proto chtějí podpořit revizi a nezávislou certifikaci lesnických a dřevařských subjektů systémem FSC (Ekologická certifikace lesa) umožňující snadno identifikovat ekologicky přijatelné hospodaření. Chtějí vyloučit velkoplošné vápnění a hnojení lesů a naopak podpořit maloplošné metody hospodaření zaměřené na heterogenitu lesního prostředí. Postih za pytláctví by se podle strany měl opět klasifikovat jako trestný čin. Vzhledem k potížím s formulací veřejných zakázek u státního podniku Lesy České republiky, chtějí VV prosazovat „malé tendry“ a dlouhodobé a komplexní tendry, které budou výhodné pro sociální stabilitu venkovských regionů.
Strana slibuje boj za vyrovnání podmínek pro čerpání dotací na evropském trhu tak, aby měli všichni zemědělci v EU stejné výchozí podmínky. V dlouhodobé perspektivě chce však od dotační a podpůrné politiky v zemědělství postupně upouštět.
VV požadují novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která musí znevýhodnit zábory a likvidaci nejkvalitnější zemědělské půdy. Na méně úrodných půdách chtějí VV podpořit rozumné nepotravinářské využití (například výroba energie, rychle rostoucí dřeviny pro produkci bioplynu) a zasadit se o rozvoj agroturistiky a ekoagroturistiky (na ekologických farmách), které podpoří místní rozvoj i v odlehlých oblastech země. Strana také slibuje, že se pokusí zajistit maximální transparentnost, ekologickou a ekonomickou efektivitu při odstraňování starých ekologických zátěží.
Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo životního prostředí chtějí Věci veřejné sloučit a vytvořit Ministerstvo zemědělství a životního prostředí. Agenda zemědělství, ani životního prostředí podle nich nevymizí, pouze dojde k efektivnějšímu přeuspořádání a řešení souvisejících problémů na jednom místě, zejména v oblasti vodohospodářství, lesnictví a obnovitelných zdrojů.
Prioritou je pro VV dostavba důležitých komunikací a vytvoření strategie dalšího rozvoje jednotlivých staveb, chtějí se proto zasadit o dostavbu klíčových dálničních úseků a rychlostních silnic. Strana také podporuje odklon dopravy z center měst výstavbou městských obchvatů a okruhů, díky níž se významně sníží náklady na údržbu silnic, zkvalitní se životní prostředí ve městech, zrychlí se doprava a omezí se počet nehod a zraněných ve městech.
Strana také požaduje větší zapojení (na evropské úrovni) kombinované dopravy, především se jedná o přesunutí kamionové dopravy na železnici, kterou je nutno modernizovat.
Věci veřejné odmítají prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí. Požadují jejich převod ze zásob bilančních do zásob nebilančních, a to z důvodů převahy jiného veřejného zájmu, než je jejich okamžité vydobytí a využití jen jako paliva. Staré uhelné elektrárny by se podle strany měly nechat postupně dožít.
Ve svém programu strana vzhledem k omezené efektivitě, nestabilní a vysoké ceně plynu odmítá rozsáhlou výstavbu velkých elektráren na zemní plyn. Také spoluspalování biomasy a fosilních paliv a přimíchávání biosložky do motorových paliv se VV nelíbí – hlavně proto, že se jedná o neefektivní rozhodnutí čerpající neúměrně vysoké dotace, zdražující pohonné hmoty a nesnižující negativní dopady na životní prostředí.
VV naopak podporují prodloužení životnosti a navýšení kapacit stávajících jaderných elektráren na základě vstřícné, neideologické a široké debaty o jaderné energetice. Jsou také pro využití potenciálu obnovitelných zdrojů energie, které musí mít nastaveno důsledné regulační mechanismy – preferují přitom využití obnovitelných zdrojů energie na lokální a individuální úrovni na úkor velkokapacitních provozů.
Konečně v energetické společnosti ČEZ požadují VV ponechat většinový podíl státu, přičemž rozhodující slovo v řízení však musí mít především odborníci, nikoliv političtí aktivisté.
reklama