https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/volkswagen-a-bmw-varuji-pred-cly-na-dovoz-elektromobilu-z-ciny-do-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Volkswagen a BMW varují před cly na dovoz elektromobilů z Číny do EU

9.5.2024 09:54 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | ChinaImages / Depositphotos
Vedoucí představitelé německých automobilek Volkswagen a BMW varovali před zavedením nových cel na dovoz elektromobilů od čínských výrobců do Evropské unie. Takový krok by podle nich mohl vést k odvetným opatřením, ohrozit ekologické plány EU a poškodit automobilky, které do EU dovážejí auta vyrobená v Číně. Informovaly o tom agentura Reuters a list Financial Times (FT).
 
Evropská komise (EK) loni začala vyšetřovat subvencování výroby elektromobilů v Číně, což by mohlo vést k uvalení dodatečných dovozních cel. "Nedomníváme se, že naše odvětví potřebuje ochranu," uvedl dnes šéf automobilky BMW Oliver Zipse. Zavedením nových cel by se podle něj mohla EU "střelit do vlastní nohy".

Zipse upozornil, že podnikání na globální bázi poskytuje velkým automobilkám výhodu. "Tuto výhodu můžete zavedením dovozních cel snadno ohrozit," dodal.

BMW z Číny do Evropy dováží elektromobily značky Mini a elektromobily BMW iX3. Čína je navíc pro BMW druhým největším trhem po Evropě, na celkových tržbách automobilky se v prvním čtvrtletí podílela téměř třetinou.

Také pro Volkswagen je Čína velmi důležitá. "Nevěřím v cla. Chci, aby všichni soupeřili za stejných podmínek," uvedl šéf hlavní značky VW Thomas Schäfer. "Vždycky jsou tu nějaká odvetná opatření (v reakci na uvalení dovozních cel)," dodal.

Zavedení dodatečných cel by mohlo mít negativní dopad na dodržování nových emisních norem EU. Automobilky budou muset ke splnění těchto norem prodávat více elektromobilů, při jejichž výrobě jsou závislé na čínských surovinách pro baterie, upozorňuje Reuters.

"Bez komponentů z Číny nebudou v EU žádné automobily," uvedl Zipse. Dodal, že zavedení cel by zmařilo plány, které mají EU postavit do čela snižování uhlíkových emisí. "Bez zdrojů z Číny nebude v Evropě žádný Green Deal," řekl Zipse.

Evropská komise by měla vyšetřování dokončit v listopadu, už v červenci by však mohla uvalit prozatímní cla, píše Reuters. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová uvedla, že EU musí podniknout kroky, aby zabránila Číně v zaplavení unijního trhu subvencovanými elektromobily.

Společnost Rhodium Group v nedávné zprávě předpověděla, že EK uvalí na dovoz elektromobilů z Číny cla v rozpětí od 15 do 30 procent. "Aby přestal být evropský trh pro čínské výrobce elektromobilů atraktivní, byla by pravděpodobně zapotřebí cla v rozpětí 40 až 50 procent," dodala nicméně.

Hodnota dovozených elektromobilů vyrobených v Číně do Evropské unie vloni podle FT dosáhla 11,5 miliardy dolarů (zhruba 270 miliard Kč). Vzrostla tak z 1,6 miliardy dolarů v roce 2020. Údaje zahrnují kromě aut čínských značek rovněž automobily zahraničních značek vyrobených v Číně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

9.5.2024 11:09
U EU je celkem běžné, že levá ruka neví, co dělá pravá. Vyhlásí green deal a zavedou cla na levné čínské fotovoltaické panely. Podporují aby lidé nechali auto doma a používali bicykl a souběžně zavedou cla na dovoz levných kol. Do toho cla na levná čínská elektroauta docela zapadají.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.5.2024 09:40 Reaguje na Richard Vacek
Green deal za všechny peníze ale Číně. To opravdu dává smysl.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist