https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/von-der-leyenova-ek-chce-omezit-poptavku-po-elektrine-i-strop-na-rusky-plyn
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Von der Leyenová: Evropská komise chce omezit poptávku po elektřině i strop na ruský plyn

6.9.2022 01:22 | BRUSEL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zastropování ceny ruského plynu přenášeného plynovody, omezení poptávky po elektřině, pomoc zranitelným spotřebitelům i firmám a umožnění podpory výrobců elektřiny, kteří čelí finančním problémům. Takové budou cíle návrhu Evropské komise na zmírnění současné energetické krize, oznámila šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová. Čeká se, že návrh bude představen příští týden po mimořádné energetické radě ministrů Evropské unie.
 

Von der Leyenová minulý týden ohlásila "krizovou intervenci" na energetickém trhu v kontextu vysokých cen plynu, které se promítají do cen elektřiny a vyvolávají obavy z dalekosáhlých společenských problémů. Cena plynu v Evropě dosáhla několikanásobné úrovně oproti loňskému roku, reagovala tak mimo jiné na pokles dodávek plynu z Ruska po jeho invazi na Ukrajinu.

"Návrh Evropské komise bude mít za cíl: omezit poptávku po elektřině... cenový strop na ruský plyn z plynovodů, pomoc zranitelným spotřebitelům a podnikům s příjmy z energetického sektoru, umožnit podporu výrobců elektřiny, kteří čelí problémům s likviditou spojeným s volatilitou," uvedla na twitteru von der Leyenová.

Uvedené body se objevují také v seznamu potenciálních opatření, který předkládá k diskusi české předsednictví v Radě EU před mimořádným jednáním unijních ministrů zodpovědných za energetiku. Toto jednání je v Bruselu na programu v pátek a mohlo by přinést shodu na sadě kroků, které by pak EK vtělila do legislativního textu. Spekuluje se o tom, že komise definitivní návrh představí příští středu, kdy bude von der Leyenová v Evropském parlamentu hodnotit "stav unie".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

6.9.2022 05:07
V případě, že prosadí strop na cenu za ruský plyn, tak Putin zastaví dodávky ( nevím, co by mu v tom zabránilo a dopředu na to EU férově upozornil). A to se teprve budou dít s ekonomikou EU věci
Odpovědět
EN

Emil Novák

6.9.2022 07:10 Reaguje na Václav Hellebrand
Dodávky už v podstatě zastavené jsou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.9.2022 08:27 Reaguje na Václav Hellebrand
Už je to zastavené a ne poprvé. přitom šlo z Ruska letos sotva 8% spotřeby Evropy a to většinou TurekStream, který je nám nahouno.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist