https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vsechny-kaly-z-lagun-po-chemicce-ostramo-byly-odvezeny-z-ostravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Všechny kaly z lagun po chemičce Ostramo byly odvezeny z Ostravy

30.12.2020 11:55 | OSTRAVA (ČTK)
Laguny desítky let obtěžovaly obyvatele v okolí především zápachem. Nejhorší část je pryč, sanace lagun, hlavně kontaminované zeminy, ale potrvá ještě roky.
Laguny desítky let obtěžovaly obyvatele v okolí především zápachem. Nejhorší část je pryč, sanace lagun, hlavně kontaminované zeminy, ale potrvá ještě roky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hlavní etapa sanace jedné z největších ekologických zátěží v Česku skončila. Všechny kaly z lagun po chemičce Ostramo byly odvezeny z Ostravy. Společnost AVE CZ dodržela harmonogram, který jí přikazoval odvézt je do konce letošního roku. Část kalů je nyní uložena v meziskladech, příští rok budou spáleny v Německu. Novinářům to řekli zástupci společnosti AVE CZ a státního podniku Diamo, který na likvidaci lagun dohlíží.
 

Laguny desítky let obtěžovaly obyvatele v okolí především zápachem. Nejhorší část je pryč, sanace lagun, hlavně kontaminované zeminy, ale potrvá ještě roky.

"Dokončili jsme vymístění stabilizovaných kalů z prostoru lagun. Poslední transport odsud odjel 19. prosince," řekl ředitel Diama Ludvík Kašpar. Dodal, že další kroky jsou v gesci ministerstva financí.

Projekt se podle ředitele potýkal s komplikacemi od zahájení v roce 2003. "V tomto roce největší komplikace samozřejmě způsobila epidemie koronaviru a konec tlakové plynárny ve Vřesové, který donutil nás a především firmu AVE, která zajišťovala odtěžení kalů, k tomu, aby hledala jinou koncovku pro energetické využití kalů," řekl Kašpar.

Plynárna Sokolovské uhelné ve Vřesové byla jediným zařízením v Česku, které bylo schopno a ochotno upravené kaly z ostravských lagun přijmout a energeticky využít. Její provoz ale letos v srpnu skončil.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl v tiskové zprávě, že je rád, že se našlo jiné řešení a přes komplikace s ukončením provozu plynárny ve Vřesové se harmonogram daří naplňovat. "Nutné meziuschování kalů je podle dodavatele bezpečné a v souladu s platnou legislativou," uvedl ministr.

Kašpar řekl, že jedno skladovací místo je v jižních a jedno v severních Čechách. "Zbývá 12.000 tun. AVE má do roku 2022 termín tyto kaly zlikvidovat a budou se likvidovat energetickým využitím," řekl Kašpar.

Do areálu lagun se od konce 19. století ukládaly odpady z rafinérské výroby, později i odpady z regenerace použitých mazacích olejů. Po ukončení činnosti chemičky Ostramo v roce 1996 převzal vzhledem k rozsahu a náročnosti likvidace lagun odpovědnost za jejich odstranění stát.

Jejich odtěžování začalo v roce 2004. Provázely ho problémy a v roce 2011, kdy bylo vytěženo na 200.000 tun kalů, se odtěžování zastavilo. Ukázalo se, že v lagunách bylo dalších 91.562 tun odpadu. Tyto takzvané nadbilanční kaly odstraňovala společnost AVE CZ, samotné vytěžování z lagun dokončila v prosinci 2018.

Vedoucí provozu AVE CZ Martin Chyba předpokládá, že zbývající kaly se podaří spálit příští rok. Kvůli ukončení provozu plynárny ve Vřesové firma hledala v Česku jiné koncové zařízení pro likvidaci kalů, vzhledem k velkému množství vápna v materiálu hlavně cementárny. "Bohužel jsme nebyli schopni se s cementárnami domluvit, aby tento odpad odebíraly," řekl Chyba. "Koncovka se podařila najít v Německu. Určitě se to prodraží," dodal.

Mluvčí Diama Jana Dronská uvedla, že smluvní částka za zakázku se proto po souhlasu dotčených institucí navýšila o 27,5 milionu korun. "Odvoz nadbilančních kalů tak vyjde celkem na 480 milionů korun," uvedla Dronská.

Diamo zajišťuje také čištění silně kontaminovaných vod z lagun. "Bude následovat doprůzkum, který bude spočívat v odvrtávání průzkumných vrtů, aby se zjistilo, v jakém rozsahu je kontaminace podloží, do jaké hloubky," řekl ředitel odštěpného závodu Odra Petr Kříž. Podnik pak lagunu zakryje fólií, aby zabránil pronikání dešťové vody do podloží a snížil zatížení čistírny lagunových vod.


reklama

 
Vlastimil Vyplel
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist