https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vsetinsti-zastupitele-se-neshodli-na-chystanem-projektu-spalovny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vsetínští zastupitelé se neshodli na chystaném projektu spalovny

7.11.2018 01:21 | VSETÍN (ČTK)
Spalovna má vzniknout v prostorách plynové kotelny za sběrným dvorem. Ilustrační snímek.
Spalovna má vzniknout v prostorách plynové kotelny za sběrným dvorem. Ilustrační snímek.
Foto | Josef Mašek / Ekolist.cz
Vsetínští zastupitelé se neshodli v otázce spalovny, kterou chce ve městě vybudovat společnost Zásobování teplem Vsetín. Opoziční Koalice pro otevřený Vsetín (KOV) navrhovala na pondělním večerním ustavujícím zastupitelstvu bod týkající se spalovny probrat. Poukazovala na to, že ve čtvrtek končí termín, do kdy mohou lidé nebo obce podávat připomínky krajskému úřadu ve zjišťovacím řízení EIA, tedy hodnocení vlivu na životní prostředí, sdělil zastupitel KOV Tomáš Husa. Zastupitelstvo to však odmítlo, KOV podle vedení města navrhlo tento bod až těsně před zastupitelstvem a nebyl čas se s ním seznámit.
 

"Nebereme problematiku zařízení k energetickému využití odpadu (ZEVO) na lehkou váhu. To, že jsme se odmítli na ustavující schůzi zastupitelů podaným návrhem zabývat, neznamená, že bychom se k tomuto bodu nechtěli na příštích jednáních vrátit. Všichni včetně našich občanů se mohou do řízení přihlašovat i městský úřad na svých odborných úsecích připravuje vyjádření k zveřejněným informacím. Chceme, aby vše proběhlo v souladu se zákonem a v zájmu občanů města Vsetína," uvedl starosta Jiří Růžička (KDU-ČSL), podle nějž může město vstupovat do jednání o záměru vybudování spalovny a využije své právo klást připomínky a podmínky v dalších stupních přípravy.

Spalovna má vzniknout v prostorách plynové kotelny za sběrným dvorem. Zařízení má primárně spalovat komunální odpad a také vyrábět teplo a elektrickou energii. Ročně se v něm má spálit 12.000 tun odpadu.

"Otázky, na které by občané měli dostat odpověď, se netýkají jen vlivu takové stavby na ovzduší a životní prostředí, to je samozřejmost. Spalovna bude mít velký vliv na budoucnost nakládání s odpady, a tedy i cenu jejich odvozu, a samozřejmě na cenu tepla. To všechno jsou věci, které je potřeba s občany včas projednat," uvedl Husa. KOV bude bude podávat připomínky k projektu, které vychází z odborné analýzy, kterou si nechala zpracovat. Spalovna má podle dokumentace zřejmě zpracovávat více odpadu, než se ve městě vyprodukuje, a byl by svážen z okolí.

Město chce prioritně řešit dopad spalovny na cenu tepla ve Vsetíně, cenu odpadu a omezení zpracovávaných odpadů. "Tyto podmínky se však nemohou prosazovat v procesu EIA. V této první etapě přípravy je cílem ověřit, zda a případně jaký dopad by mohl chystaný záměr na život v našem městě mít a zda bude zajištěno využití nejmodernějších technologií k ochraně životního prostředí," uvedla mluvčí města Alexandra Buršíková.

Vedení města je proti tomu, aby spalovna zpracovávala odpad z širšího okolí. "Pokud bude realizována, tak chceme, aby zde byly zpracovávány jen naše odpady a z nejbližšího okolí. Navrhovatelé požadovali záruky, že technologie budou plnit platné normy. To si nemyslíme, že patří do stanoviska k procesu EIA. Toto musíme zajistit tlakem na kontrolní orgány a v požadavcích v dalších stupních schvalovacího procesu," uvedl Růžička.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jana Kuncoá
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

8.11.2018 08:33
Vedení města. Alibisté a pokrytci. Jaký vliv na rozhodování má mít, jestli se ve spalovně spálí "cizí" nebo vsetínský komunální odpad. To je jako kdyby souhlasu výstavby továrny na automobily byla podmínka, že tam mohou být vyráběny auta jen pro Vsetíňáky.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist