https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyborny-a-fiala-slibili-zastupcum-zemedelcu-zmeny-ti-se-distancovali-od-protestu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výborný a Fiala slíbili zástupcům zemědělců změny, ti se distancovali od protestu

15.2.2024 18:34 | PRAHA (ČTK)
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) chce cílit podporu ke středním podnikům. Vláda směřuje k podpoře zaměstnanosti na venkově a nedanění dotací, uvedl k úpravě strategického plánu, kterou chce mít hotovou do konce února. Po dnešním jednání se zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a Asociace soukromého zemědělství a premiérem Petrem Fialou (ODS) řekl, že na mimořádné evropské radě v Bruselu bude 26. února Česko zastávat pozici odbyrokratizování oboru.
 

Výborný i Fiala zdůraznili, že na dnešním jednání zazněl jednoznačný distanc zúčastněných od avizovaného pondělního protestu části zemědělců v Praze. "Je to spíše demonstrace protivládních proruských sil, která má s problémy zemědělců málo společného," řekl dnes Fiala v on-line debatě na webu Deník.cz. Protestní akci organizuje Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů spolu s bývalým prezidentem Agrární komory a podnikatelem Zdeňkem Jandejskem.

Agrární komora se připojí k symbolické jízdě napříč Evropou 22. února, uvedl po dnešním jednání se zástupci zemědělců Fiala. Výborný tento protest vnímá jako podporu pro českou pozici při jednání v Bruselu.

Podle premiéra nelze oddělit českou a evropskou debatu o vývoji zemědělství. "Shodneme se v tom, že v Evropě je uplatňována přílišná regulace, vysoká míra byrokracie," uvedl. Obdobný dialog tomu, který vede česká vláda s reprezentanty zemědělců, je třeba vést i na úrovni EU. Koaliční experti se podle Výborného už shodli na některých úpravách pravidel v zemědělství, připravují kroky k odbyrokratizování oboru. V případě podpory vychází koalice z toho, že po posílení pozice malých podniků v minulých letech je třeba udržet střední firmy tak, aby bylo české zemědělství pestré. Změny jsou podle Fialy nutné k tomu, aby mohlo zemědělství plnit funkce, které se po něm požadují, tedy dostupné potraviny za přijatelné ceny, ale například i rozvoj venkova.

Na byrokratickou zátěž, systém kontrol nebo nastavení dotační politiky si čeští zemědělci stěžují dlouhodobě. Vedle toho je trápí také podle nich rostoucí náklady. Například Asociace soukromého zemědělství tento týden představila deset návrhů, které by podle ní přispěly ke zlepšení zemědělství. Patří k nim zastropování dotací či zachování současné podoby takzvané redistributivní platby, kterou získávají všichni žadatelé na prvních 150 hektarů svých zemědělských pozemků. Zemědělský svaz pak už dříve upozornil na to, že podle jeho interního průzkumu klesl loni zisk zemědělských firem na 8,7 miliardy korun z 22 miliard v roce 2022.

Podle údajů OECD činila odhadovaná podpora zemědělcům (Producent Support Estimate; PSE) v roce 2022 v EU 84,2 miliardy eur, tedy zhruba 15 procent hrubých příjmů zemědělců. Z evropských mimounijních zemí činila podpora farmářům 6,5 miliardy eur v Británii (15 procent hrubých příjmů zemědělců), 5,7 miliardy eur ve Švýcarsku (44,6 procenta) a 2,7 miliardy eur v Norsku (49 procent).

Ve Spojených státech byla ve stejném období podpora zemědělců ve výši 38,9 miliardy eur (7,2 procenta hrubých příjmů zemědělců), v Austrálii 2,7 miliardy eur (4,3 procenta) a v Kanadě 5,2 miliardy eur (7,6 procenta). V Japonsku činil PSE 22,9 miliardy eur (31,8 procenta hrubých příjmů zemědělců) a v Koreji 20,8 miliardy eur (43 procent), vyplývá z údajů OECD.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

16.2.2024 21:10
Ti takzvaní "zástupci" zemědělců jsou pouze připosr..ní kolaboranti a jako s takovými se s nimi také bude jednat.
Odpovědět
sv

sv

18.2.2024 13:43 Reaguje na pavel peregrin
Připosraný pergrinek čeká ještě na platbu z agrofertu a z kremlu. Teprve pak si po vzoru bureše hubu zase přepne z režimu žumpa na režim olizování bruselských zadků. .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist