https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vychazi-komiks-o-zivote-ochrankyne-zvirat-joy-adamsonove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vychází komiks o životě ochránkyně zvířat Joy Adamsonové

6.1.2022 15:37 | OPAVA (ČTK)
Osobnost opavské rodačky, spisovatelky, malířky a ochránkyně zvířat Joy Adamsonové má především mladší generaci představit komiks autorského dua Zuzana Beranová a Oldřich Hyvnar. Adamsonovou proslavila hlavně kniha Příběh lvice Elsy. Kniha Dlouhé safari z Opavy do Keni vychází v těchto dnech. ČTK to řekla Žaneta Motlová z tiskového odboru opavského magistrátu.
 

Beranová je autorkou prvního životopisu světoznámé ochránkyně přírody. Tentokrát spojila síly s Hyvnarem, ilustrátorem, jehož kresby znají děti z několika evropských zemí.

"Největší výzvou pro mě bylo převést košatý a bohatý život Joy Adamsonové do textů v bublinách. Neznamená to zjednodušení. Příběh jsem musela pečlivě vystavět na omezeném prostoru tak, abych podchytila i hluboké motivy," uvedla Beranová. Dodala, že úzká spolupráce s kreslířem byla nedílnou součástí celého kreativního procesu.

Hyvnar autorce podle Motlové někdy její představy vrátil, že jsou nepřekreslitelné, jindy sám vymyslel originální řešení. "Kladl důraz na každý detail od přesného vyobrazení oděvů příslušníků jednotlivých afrických kmenů až po věrný obraz způsobu uchycení mrtvého zvířete za autem, když manželé Adamsonovi učili lvici Elsu lovit," řekla.

Dodala, že výsledný komiks, který vydává opavský magistrát, bude k dostání v lednu, přesný termín zatím není znám. Příznivci Joy Adamsonové i patrioti Opavy, jejího rodného města, knihu koupí v Turistickém informačním centru Opava.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

6.1.2022 16:42
Z dnešního pohledu je to trošku kontroverzní osobnost.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.1.2022 17:03 Reaguje na Jirka Černý
A v čem ta "kontroverze" asi tak spočívá??? Podle mě to byli nelovci- ochranáři, kteří zaslouží jen uznání.
Odpovědět
PD

Petr Difko

6.1.2022 18:29 Reaguje na Karel Zvářal
A kde vzala pravý kožich z geparda - ale nejsem si jist druhem zvířete ale pravý kožich normálně nosila je to zdokumentováno. V knize kterou napsal její manžel.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.1.2022 18:50 Reaguje na Petr Difko
Také nosím kožené boty a baťoh, ale co mě paměť neklame, žádné větší zvíře jsem nezabil. A také kupuji maso, ač k mám řezničině daleko...

Dnes je IN obrazoborectví, tj. všechno minulé bylo špatné, to MY (generace Zero) jsme ti praví k posuzování stavu věcí.
Odpovědět

Jirka Černý

6.1.2022 19:39 Reaguje na Karel Zvářal
Jak to jen napsat korektně? No neměla dostatečně kladný vztah k místnímu obyvatelstvu. Mimochodem je docela sranda jak hledáte možný problém jen v jedné rovině, ale ne její práci natož práci jejího manžela bych si nedovolil zpochybňovat.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.1.2022 19:58 Reaguje na Jirka Černý
No, na to bych asi odpověděl nejlíp pan Jiří Krampol...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.1.2022 20:56 Reaguje na Jirka Černý
Něco podobného jsem se dočetl o Jimu Corbetovi, který zbavil Indii desítek lidožravých tygrů. Našli se ale kritici, kteří na něm nenechali niť suchou. Takže ano, na jednu a tutéž věc lze pohlížet z různých úhlů. Pro tyto (hnidopišské) případy platí: Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.
Odpovědět

Jirka Černý

6.1.2022 21:46 Reaguje na Karel Zvářal
V dnešní době strhávání soch si nemůže být nikdo jistý, už došlo i na pálení knih a bude hůř.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist