https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vydry-zpusobily-na-vysocine-vetsi-skody-nez-loni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vydry způsobily na Vysočině větší škody než loni

17.7.2019 00:20 | JIHLAVA (ČTK)
Vydra říční patří do skupiny zvlášť chráněných živočichů, u kterých stát kompenzuje hospodářům škody, které způsobí. / Ilustrační foto
Vydra říční patří do skupiny zvlášť chráněných živočichů, u kterých stát kompenzuje hospodářům škody, které způsobí. / Ilustrační foto
Vydry říční způsobily za první pololetí letošního roku na Vysočině škodu takřka 1,7 milionu korun, o 500.000 korun víc než za stejnou dobu loni. Škody nahrazuje stát prostřednictvím krajských úřadů. Vysočina letos zaevidovala 50 žádostí od rybářských svazů a soukromých majitelů rybníků, řekl včera novinářům hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD). V loňském prvním pololetí bylo žádostí 42.
 

Vydra říční patří do skupiny zvlášť chráněných živočichů, u kterých stát kompenzuje hospodářům škody, které způsobí. Díky letošní novele zákona jsou znovu vypláceny náhrady způsobené kormoránem velkým. Stát u něj přestal rybářům škody kompenzovat asi před šesti lety, když byl vyškrtnut ze seznamu zvláště chráněných živočichů.

Na Vysočině škodí především vydry. Za celý loňský rok způsobily škodu asi 2,4 miliony korun. Výjimečně stát v kraji kompenzuje škody způsobené bobrem evropským, který se začal na Vysočinu vracet proti proudu moravských řek. Nejdřív byl pozorovaný na Třebíčsku, kam v roce 2011 směřovaly i první náhrady za škody, které způsobil. Zatím v kraji způsobil škodu 161.500 korun.

Kraj vyplácí náhrady škod způsobených zvláště chráněnými živočichy od roku 2003. Do loňského roku už o náhrady žádalo 1011 subjektů. Ohlášené škody byly takřka 37 milionů korun.

Podle zákona o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy je možné žádat kompenzace v případě, že škodu kromě vydry způsobit bobr evropský, kormorán velký, los evropský, medvěd hnědý, rys ostrovid nebo vlk.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.7.2019 10:37
Je to stejná písnička jako s vlky na Broumovsku. Orgán ochrany přírody neveřejně usoudí, že je to lidem ku prospěchu a vypustí dravce do současné krajiny.
Populace se šíří , v kancelářích se slaví a běžným lidem,kterým vydra vzala i nos mezi očima . Nikdo škodu na rybách nenahradí, vyjma podnikatelských subjektů.
Ještě naklonovat mamuta a pustit ho u Dolních Věstonic do přírody.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist