https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyhynula-zebra-kvaga-se-vraci-do-jihoafricke-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vyhynulá zebra kvaga se vrací do jihoafrické přírody

18.2.2016 09:07 | ELANDSBERG (ČTK/AFP)
Nově vyšlechtěná zvířata byla oficiálně pojmenována Rauova kvaga, aby se odlišila od svých vyhynulých předků
Nově vyšlechtěná zvířata byla oficiálně pojmenována Rauova kvaga, aby se odlišila od svých vyhynulých předků
Podobají se zebrám, které přišly o část svých pruhů. Zebry kvaga vyhynuly před více než sto lety, protože se staly obětí lovců. Avšak vědci nyní tento druh v Jihoafrické republice oživují, píše agentura AFP.
 

V údolí Riebeek dvě hodiny jízdy od Kapského Města mohou turisté potkat zvířata, která vypadají, jako by právě vystoupila z knihy pohádek. Mají černé a bílé pruhy od čenichu po břicho a vzadu jednotnou světlou srst. Když v soukromé rezervaci Elandsberg vychází slunce a stáda přecházejí údolí, průvodce návštěvníkům ukazuje: "Tady jsou pakoňové gnu, tam antilopy skákavé a přímorožci a támhle kvaga."

Kvaga, poddruh zebry, z přírody vymizela v 19. století, neboť je zmasakrovali v koloniálním období lovci. Poslední kvaga zahynula v amsterodamské zoologické zahradě v roce 1883.

Malé stádo zpola pruhovaných zvířat je výsledek práce několika vědců. Ti 30 let rozmnožovali zebry, které byly méně pruhované než ostatní, aby soustředili potřebné geny. Pátá generace je ve všech bodech podobná zebře kvaga. "Snažili jsme se v malém měřítku napravit ekologickou škodu, abychom mohli opět spatřit toto pěkné zvíře, které kdysi v Jihoafrické republice žilo," vysvětluje profesor klinické biochemie na penzi Eric Harley.

Projekt zahájil již zesnulý expert na přírodní historii Reinhold Rau, který dal analyzovat vzorky kůže zeber kvaga z Jihoafrického muzea v Kapském Městě. Zjistil, že DNA tohoto zvířete je stejná jako u zebry stepní, až na genovou mutaci způsobující odlišné pruhování - podobně, jak je tomu v případě rozdílné barvy očí u lidí - a rozhodl se, že zebru kvaga oživí.

Kritika na sebe nedala čekat. Někteří experti na biologii v tom vidí marketingový tah a zbytečné zasahování do přírody.

Zebra kvaga v londýnské zoo v roce 1870
Zebra kvaga v londýnské zoo v roce 1870
Licence | Volné dílo (public domain)

"Není to genetické inženýrství," hájí se profesor Harley. "Neklonujeme, neděláme transfery embryí... Jde o pouhý projekt selektivní reprodukce. Kdyby šlo o jiný živočišný druh, neměla by tato myšlenka žádný smysl a byla by neospravedlnitelná," dodává. Pro uklidnění kritiků byla nově vyšlechtěná zvířata oficiálně pojmenována Rauova kvaga, aby se odlišila od svých vyhynulých předků.

Ředitel programu a manažer farmy Mike Gregor uvádí, že do projektu je zahrnuto celkem 100 zeber, z nichž šest ze čtvrté a páté generace lze považovat za skutečné zástupce vyhubeného zvířete. "Takové druhy projektů vždy vyvolávají polemiky. Nikdy se všichni vědci neshodnou na tom, co je správné," podotýká.

Jaký je rozdíl mezi zebrou kvaga a stepní zebrou? První nemá pruhování na zadní části a její srst je hnědší, vysvětluje Eric Harley. "Kvaga se každopádně vrací. Projekt je mimořádně úspěšný," říká.

"Rozhodně neděláme to, že bychom vybírali zebry, které mají atraktivní barvy, jak se děje na jiných místech. Výsledkem jsou pak podivuhodná zbarvení zvířat, která mohou vypadat zajímavě, ale většina ochránců životního prostředí má pro takovou praxi jen pohrdání," zdůrazňuje.

Zebry kvaga, které se vyskytují v údolí Riebeek, také nebyly podrobeny zásahům, které by umožňovaly zrod takových zvířat, jaká vznikají křížením zeber s koňmi či s osly. Takováto hybridní stvoření jsou většinou neplodná. Avšak zebry kvaga 21. století se podle očekávání budou rozmnožovat.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist