https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyjimku-nutnou-pro-obnoveni-tezby-cedice-na-tlustci-soud-zrusil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výjimku nutnou pro obnovení těžby čediče na Tlustci soud zrušil

9.10.2020 11:50 | LIBEREC (ČTK)
O obnovení těžby usiluje od roku 2012 současný vlastník lomu, Kamenolom Brniště. Výjimku z ochrany zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů mu udělilo ministerstvo loni v prosinci.
O obnovení těžby usiluje od roku 2012 současný vlastník lomu, Kamenolom Brniště. Výjimku z ochrany zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů mu udělilo ministerstvo loni v prosinci.
Licence | Volné dílo (public domain)
Krajský soud v Liberci zrušil rozhodnutí o udělení výjimky z ochrany zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů, která je potřeba k obnovení těžby čediče na Tlustci na Českolipsku. Úřady se tím budou muset znovu zabývat, vyplývá z rozsudku zveřejněném na justičním portálu. Rozhodnutí ministerstva životního prostředí a libereckého krajského úřadu soud zrušil pro vady řízení a vrátil k novému projednání. Proti jeho verdiktu lze podat do dvou týdnů kasační stížnost.
 

Tlustec patří k dominantám Českolipska, je asi dva kilometry od Brniště. Čedič se tam těžil od 70. let 20. století a patří k nejkvalitnějším v Česku. V roce 1994, kdy lom patřil dnes už zkrachovalé firmě Beron, ale začali lidé z okolí proti těžbě protestovat. Stěžovali si na prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které jim ničily domy. Těžbu čediče proto v roce 1998 zastavilo ministerstvo životního prostředí. Krátce obnovena byla v letech 2003 a 2004, od té doby se netěží.

O obnovení těžby usiluje od roku 2012 současný vlastník lomu, Kamenolom Brniště. Výjimku z ochrany zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů mu udělilo ministerstvo loni v prosinci, proti tomu se ale k soudu úspěšně odvolalo město Jablonné v Podještědí, Sdružení na záchranu kopce Tlustec a českolipská pobočka Společnosti pro udržitelný život.

Vlastník lomu počítá s těžbou až 840 000 tun kameniva ročně, k dopravě chce využít hlavně železnici. Podporu zatím získal v Brništi, kde zastupitelé dali těžbě zelenou a už v únoru schválili i podmínky kompenzační dohody s firmou. Obnovení těžby podpořili v červnu i obyvatelé obce v referendu. Pokud se na kopci začne kámen znovu těžit, Brniště by mělo dostat od firmy 125 milionů korun během 25 let. Nadále proti jsou ale okolní obce jako Jablonné v Podještědí nebo Velký Valtinov. Obávají se hluku, prachu, ztráty vody i zvýšené dopravy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

10.10.2020 08:25
Problém vidím v tom , že ten lom tam byl v provozu dávno před většinou nových domů v obci a novousedlíkům už vadí. Ono jak rýpnete do země , tak se tam logicky usadí živočichové , kterým to nevadí ( viz štěrkovny , pískovny , pískovcové lomy apod.). Jenže to pak zase začne vadit eko..tento. OK. Chceme jezdit = potřebujeme makadam do podloží. Chceme spořit energie = potřebujeme těžit čedič a písky na izolační vaty. Kde to jaksi chcete brát Jasně , nakoupíme v jiných zemích a přesuneme ekotrable tam.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist